Mobil 09 EYLÜL 2011 / 17:43

Apple Almanya’daki Samsung davasını kazandı

Samsung Galaxy Tab 10.1, Avrupa’nın en büyük ekonomisinde Samsung Almanya satış yapamayacak. Kararın daha çok sembolik bir etkisi bulunuyor.Apple, sembolik de olsa önemli bir zafer kazanarak Samsung tablet hakkında karar aldırdı. Karara göre, Almanya’daki Samsung iştirakinin ülkeye Galaxy Tab 10.1 getirmesini yasaklandı.

Ancak alınan karar fiili olarak bir yaptırım getirmiyor. Zira Media Markt gibi perakende mağazaları ellerindeki stokları ya da Samsung International’dan verecekleri siparişleri ülkeye getirterek satış yapabilecek. Bu nedenle alınan karar maddi açıdan çok sembolik bir etki taşıyor. Belki de diğer ülkelerdeki davalar için emsal oluşturması açısından önemli olabilir.

Samsung’tan yapılan açıklamada, alınan kararın müşterileri etkilemeyeceği sadece Samsung Almanya ve Samsung International’ı ilgilendirdiği belirtildi.

Kararın Samsung’un Avrupa’daki satışlarını etkilemesi beklenmiyor. Ancak Samsung’un önemli ihracatını gerçekleştirdiği Hollanda’da benzer bir dava görülmesi, Güney Koreli şirket için daha fazla endişe yaratabilir. Apple ayrıca Japonya, Avustralya ve Kore’de de ürünleri “kopyalandığı” gerekçesiyle davalar açmıştı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun