Mobil 23 ARALIK 2013 / 10:15

Apple, 763 milyon Çinliye ulaşma şansı yakaladı

Dünyanın en büyük mobil telefon kullanıcı ağına sahip şirketi China Mobile ile anlaşan Apple, Çin’in kapılarını aralıyor.Nüfusun çokluğu ve ekonomik gelişmenin görüldüğü doğu ülkelerindeki dev pazarlar, Amerikan şirketleri için bulunmaz bir fırsat oluşturuyor. Ancak katı düzenlemeler ve rejimler nedeniyle o ülkelere girmekte zorlanan şirketler, uzun süredir planladıkları amaçlarına yavaş da olsa erişiyor.

ABD’nin dünya çapındaki en çok bilinen şirketlerinden biri olan Apple, Çin pazarındaki etkinliğini artırmak için Türkiye nüfusunun yaklaşık 10 katı kadar -763 milyon- abonesi bulunan China Mobile ile anlaştı. Şimdiden iPhone talepleri almaya başlayan China Mobile, 17 Ocak’ta iPhone 5S ve 5C modellerinin satışlarına başlanacağını duyurdu.

Anlaşmanın finansal detayları açıklanmazken Apple CEO’su Tim Cook, Çin’in şirketleri için ne denli önemli olduğunu belirten bir açıklama yayınladı. Apple’ın bu anlaşmayla Güney Koreli Samsung’a karşı da elini güçlendirdiği konuşuluyor.

Yeni anlaşmayla bir yılda 17 milyon yeni kullanıcı kazanılabilir

Araştırma şirketi Forrester’a göre, 2014 yılında sadece China Mobile üzerinden 17 milyon yeni iPhone aktivasyonu gerçekleştirilebilir. Zaten Çin’de son zamanlarda iPhone satışlarında gözle görülür bir artış (yüzde 12) ortaya çıkmış, piyasanın ilgisi de Çin’in dev operatörünü harekete geçirmişti.

Kısa süre önce China Mobile, China Unicom Hong Kong ve China Telecom şirketlerinin 4G lisansı alabilmesi yeni nesil iPhone’ların satışına fırsat tanıdı. China Mobile’ın kendi tahminlerine göre zaten şirketin ağlarını kullanan yaklaşık 45 milyon iPhone kullanıcısı bulunuyor.

Çin’de piyasayı domine eden Samsung, Huawei, Lenovo ve Yulong’un ardından 5. sırada bulunan Apple’ın küresel piyasalardaki düşüşü Çin’deki yükselişiyle kapatması bekleniyor. Zira şirket 2013 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 2 oranında pazar payı kaybetmişti.