Mobil 05 NİSAN 2011 / 12:28

Android’de sorun cihaz çeşitliliği

Android'de geliştiriciler çeşitlilikten rahatsız

Geliştiricilerle ilgili yapılan bir araştırmayla mobil işletim sistemlerinin uygulama geliştirme konusundaki artı ve eksi yönleri ortaya kondu. Android için en büyük sorun cihazların standart olmaması.Mobil işletim sistemlerinin en önemli vitrin malzemesi olan uygulamalar, kullanıcılar ve geliştiriciler açısından uzun süredir tartışılıyor. Baird’ın analisti William Powers tarafından 250 kişi üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları bilinen gerçekleri perçinler nitelikte.

Mobil platformlar arasındaki çekişmede iki büyük oyuncu var: Apple iOS ve Google Android. Uygulama geliştiricilerin verdiği cevaplara göre Android için uygulama geliştirmeyi tercih edenlerin oranı iOS için uygulama geliştirmeyi tercih edenlerin oranından fazla olduğu ortaya çıkıyor.

Karşılaşılan sorunlar
Araştırmaya göre Andorid’i seçenler bu işletim sisteminin ve kullanım alanının uygulama yazmak için sıkıntılı olduğunu da düşünüyor. Bunun nedenleri:

Cihaz standardının olmaması: Android geliştiricilerin yüzde 57’si, sayısı ve çeşitliliği çok fazla, teknik özellikleri birbirinden farklı cihazların bulunmasını ya “çok büyük” ya da “açık” bir sorun olarak görüyor.

Market erişimi: Android’in farklı cihazlardan veya ülkelerden erişilemeyen veya bölünen uygulama hazinesi de büyük bir sorun olarak görülüyor.

Geliştirme kolaylığı: iOS bu alanda Android’i geçiyor ama her iki platform da bu konuda BlackBerry ve Symbian’dan çok daha yüksek puan alıyor.

Satın alma: iOS bu alanda en başarılı platform. Arkasından da BlackBerry geliyor.