Mobil 04 NİSAN 2011 / 16:48

Android’de hırsız uygulama

Google’ın mobil işletim sistemi Android artık siber suçluların yeni oyun alanı.Mobil alanda hızlı bir yükseliş yakalayan ve yıl sonunda akıllı telefonlarda bir numaraya oturması beklenen Android işletim sistemi, tüm yazılım piyasasının başının belası olan zararlı yazılımlarla tanışıyor.

Son olarak bir Android uygulaması maskesiyle kullanıcılara ulaşan “malware” ile karşılaşan Android zararlısı, Symantec tarafından "Android.Walkinwat" olarak tanımlanıyor. Zararlı uygulama kullanıcının özel bilgilerini çalarak internet üzerindeki bir sunucuya gönderiyor. Yazılım aynı zamanda telefon rehberini ele geçirerek herkese rahatsız edici kısa mesajlar gönderiyor.

Uygulama Android Market'te yer almıyor

Adı Walk and Text olan gerçek yazılımın aksine zararlı uygulama Android Market’te yer almıyor. Uygulama, Asya ve Kuzey Amerika’daki paylaşım amaçlı web siteleri üzerinden dağılıyor.

Akıllı telefonunuzun kamerasından aldığı görüntü sayesinde mesaj yazarken aynı zamanda önünüzü de görebilmenizi sağlayan yazılımın orijinalinin “market”teki fiyatı 1,53 dolar. Sahte (ve zararlı) uygulama ise paylaşım sitelerinde “version 1.3.7” olarak sunuluyor, ki zaten yazılımın böyle bir versiyonu yok.

Gerçek uygulamanın videosunu aşağıda bulabilirsiniz.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=aiTFFOqwNXQ[/youtube]