Mobil 30 HAZİRAN 2011 / 18:00

Android telefonda görüntülü görüşme zamanı

Microsoft’un 8,5 milyar dolara satın aldığı Skype, yeni bir hizmeti kullanıcılarına sundu. Buna göre Android telefon kullanıcıları, Apple iPhone sahipleri de dahil olmak üzere, Skype’deki bağlantıları ile ücretsiz görüntülü görüşme yapabilecek.Şirket; yenilenmiş Android uygulamanın bazı HTC ve Sony Ericsson telefonları ile görüntülü görüşmeyi destekleyeceğini, başka yeniliklerinin de olacağını açıkladı. Skype Ürün ve Pazarlama Yöneticisi Neil Stevens, Skype görüntülü görüşme yapısını mümkün olan en çok platforma taşımak istediklerini söyledi.

Bu hamle; Google’ın Android işletim sistemini baz alan telefon üreticilerinin geçtiğimiz yıl iPhone için hayata geçirilen ve artık iPad 2 tablet ve Mac bilgisayarlar için de kullanılabilen Apple’ın FaceTime görüntülü görüşme hizmeti ile rekabet etmesini sağlayacak.

Görüntülü görüşme bir taraftan da Skype’nin yeni sahibi olan Microsoft’un Windows Phone akıllı telefon platformunu da ön plana çıkartacak. WP7'nin Nokia ile işbirliği içinde olmasının, Android ve Apple'ı zorlaması bekleniyor.

Mobil ortamda görüntülü konuşma önem kazanıyor

Skype’nin 2010 yılının son çeyreği itibariyle aylık bazda ortalama 145 milyon bağlantıda olan kullanıcısı bulunuyor. Toplamda bu kullanıcılar 2010 yılında 207 milyar dakika arama yaptılar ve bunun yüzde 42’si de görüntülü görüşmeydi.

Mobil görüntülü görüşme gelişme çağında görünüyor. Ama merkezi İngiltere’de olan telekom araştırma şirketi Point Topic verilerine göre, sabit hat internet görüşme pazarı geçtiğimiz yıl yüzde 12,6 büyüyerek, 17,3 milyar dolara ulaştı.

Bu yeni Android Skype uygulaması ile kullanıcılar ücretsiz olarak Android telefonlar, iPhone’lar, Mac bilgisayarlar, Microsoft Windows PC’ler ve televizyonlar arasında birebir görüntülü görüşme yapabilecek.

Skype görüntülü görüşmeyi destekleyen ilk Android setler ise HTC Desire 5, Sony Ericsson Xperia neo, Sony Ericsson Xperia pro ve Google Nexus S.
YORUMLAR
cumali 19 NİSAN 2012 / 21:27 0 0
cep telfonda gürüntlü gürüsme nasıl olur yardım.?
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun