Mobil 07 ARALIK 2011 / 14:37

Android milyarları kutluyor

Android 10 milyar uygulama sınırını aştı

Google’ın Android Market’inden 10 milyardan fazla uygulama indirildi. Ulaşılan bu rakamın ardından Google da, gelecek 10 gün için bazı popüler uygulamaların her birinde fiyat indirimi yapacak.BBC News haberine göre, ulaşılan bu rakamı blog’unda duyuran Google, mağazadaki uygulama indiriminin ayda 1 milyar seviyesine ulaştığını da bildirdi. Ama bazı sektör uzmanlarına göre, bu rakam biraz abartı ve Google da, düşük kaliteli programları adreslemek için biraz daha fazla çalışmalı.

Uygulama yükleme hızının artmaya başladığına işaret eden Google’ın verilerine göre, Android’in 1 milyar yüklemeye ulaşması 22 ay sürdü, ama 9 milyardan 10 milyara ulaşması için bir ay yetti.

Buna karşılık, Apple’ın 1 milyar yüklemeye ulaşması 9 ay almıştı. iPhone’un üreticisi şirket hala bu alanda lider olmasına rağmen, uzmanlara göre bu liderlik fazla uzun sürmeyecek. Temmuz ayında 15 milyar yükleme bilgisini veren Apple’ın karşısında Android’in cihaz aktivasyon hızı, uzmanlara göre aplikasyon yükleme ve kullanımına da yansıyor. Bu nedenle uzmanlar, Android’in 2012’nin ilk yarısında uygulama yüklemelerinde Apple’ın yerini almasını bekliyor.

Dünyanın en popüler mobil işletim sistemi Android oldu

Google’ın Android akıllı telefon platformu 2011’in başında dünyanın en popüler yapısı hale geldi ve bunda Nokia’nın Symbian’ını almasının da payı büyük oldu. Amazon’un Kindle Fire’ı gibi Android tabletlerin satışlarının da bu büyümede etkisi önemli.

10 milyarıncı yüklemeyi 10 gün boyunca kutlama kapsamında Google da bir dizi önde gelen programı seçip, bunların fiyatlarını indirecek. İndirimden yararlanacak ilk uygulamalar arasında Asphalt 6 HD, Minecraft, Endomondo Sports Tracker Pro ve Swiftkey X gösteriliyor. Ama Gartner analisti Carolina Milanesi’e göre, yükleme verileri başarının ölçümünde zayıf bir değer.

Milanesi, uygulama ve genel olarak mağaza kalitesinin aslında Google’ın odaklanması gereken başlıklar olduğunu belirterek, “Apple App Store ile Android Market arasında hala fark var. Bu yüklemeleri etkilemeyebilir, ama sonuçta geliştiricilerin gelir fırsatlarına etkisi olacaktır” diyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun