Mobil 16 EKİM 2012 / 14:46

Android'lerde bulunan Firefox Türkçe olacak

Android'lerde bulunan Firefox Türkçe olacak

Mozilla Baş Misyoneri Tristan Nitot, önümüzdeki yıl Android cihazlarda bulunan mobil Firefox'ların Türkçe olacağını açıkladı.Mozilla Baş Misyoneri Tristan Nitot, web teknolojileri ile ilgili bir kongrede konuşma yapmak üzere geldiği İstanbul’da, Mozilla ve ürünleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Hali hazırda, Android için Firefox’un Türkçe dil yerelleştirmesi üzerinde çalıştıklarını belirten Nitot, bu versiyonun önümüzdeki sene başına yetişmesini planladıkları bilgisini verdi.Konuşmasında Web teknolojilerinin mevcut ve gelecekteki durumuna değinen Nitot, Firefox OS ile ilgili,  "Web masaüstünde kazandı ve biliyorum ki bunu mobilde de yapabiliriz. Firefox OS ile mobil Web’de devrim yapabiliriz" dedi.

HTML5 ile ilgili ise, "HTML5’e gerçekten inanıyorum. Önümüzdeki yıllarda milyarlarca kullanıcı ilk kez online olurken, herkesin kullanabilceği, cazip bir akıllı telefon tecrübesi sunmak önemli olacak ve HTML5 kullanıcılar kadar, yazılımcılar için de başarının anahtarı" diye ekledi.

Bir Netscape personeli olarak 1998 yılının başında Mozilla projesini kendi yerleşim yeri olan Avrupa’da duyurma görevini üstlenen Tristan Nitot, o tarihten bu yana, AOL/Netscape’de Avrupa için Gelişimci İlişkileri Sorumlusu olarak görev aldı ve ardından 2003 yılında Mozilla Vakfı kurulduktan hemen sonra Mozilla Avrupa’yı oluşturdu. Avrupa’daki çeşitli Mozilla topluluklarının gelişimine yardım etti. Tristan şimdi Mozilla’nın Baş Destekçisi ve Mozilla’nın misyonunu tüm dünyada tanıtıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun