Mobil 28 HAZİRAN 2012 / 11:03

Android, Jelly Bean'le daha akıcı ve hareketli olacak

Android, Jelly Bean'le daha akıcı ve hareketli olacak

Google, Android işletim sisteminin en yeni sürümü olan “Android Jelly Bean” daha hızlı ve akıcı bir kullanım deneyimini kullanıcılarına sunmayı vadediyor. Google I/O konferansının açılış etkinliğinde tanıtılan Android 4.1, kullanıcılarına sunmayı amaçladığı akıcı kullanımın yanı sıra sunduğu sadece arayüzle dikkat çekiyor. Bir önceki sürüm olan Ice Cream Sandwich’le bu konuda ayrışan yeni sürüm, 60 FPS’ye çıkan geçiş hızıyla kullanıcılarına oldukça hızlı bir kullanım sunacağa benziyor.

Yeni sürümle gelen dikkat çekici özelliklerden biri de Siri benzeri "sesli arama" uygulaması. Tam olarak Siri’nin sunduğu ‘yardımcı’ hizmetini sunmasa da, kullanıcıların söylediği her şeyi arayan uygulama, bekleme yapmadan sonuca ulaşabilmesiyle tanıtım da oldukça ilgi topladı.

Jelly Bean, getirdiği sadeleşmiş arayüzle birlikte daha derli toplu bir kullanım sunacak gibi görünüyor. Özellikle daha geniş mesaj öngörüntüleme ekranıyla kullanıcıların mesajları açmadan fikir sahibi olmasına olanak sağlıyor. Bunun yanı sıra Google Plus’taki fotoğrafları da bildirim sekmesi aracılığı ile uygulamaya girmeden paylaşmayı mümkün kılan sürüm, oldukça hereketli ve kişiselleştirilebilir bir yapıya sahip.

[caption id="attachment_52889" align="alignnone" width="455" caption="Sesli arama uygulaması"][/caption]

Jelly Bean’le gelen bir diğer yenilikse Google Now uygulaması oldu. Bu uygulamayla birlikte kullanıcılar, istedikleri her türlü bilgiye istedikleri an ulaşabilme imkanına erişebilecekler. Uygulamanın kullanıcılara sunduğu özelliklerden biri de, bulunulan yeri algılayarak çevrede bulunan lokanta, bar, kafe, sinema gibi yerleri listelemesi oldu.Bunun yanı sıra daha büyük olan simgeleri, daha rahat bir şekilde taşıyıp, ekranın istenilen noktasına yerleştirmek mümkün.

Android Jelly Bean Temmuz ortası itibariyle Galaxy Nexus, Motorola Xoom ve Nexus S’lerde çalışmaya başlayacak. Aynı etkinlikte tanıtılan Nexus 7, Jelly Bean güncellemesiyle birlikte gelecek.

Jelly Bean inceleme videosunu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=iIeFxDfShmY[/youtube]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun