Mobil 20 ARALIK 2012 / 15:41

Android işletim sistemli iPhone geliyor

Apple’ın dünyanın her köşesinde isim hakkını korumak için verdiği savaşa şimdi de Brezilya cephesi eklendi. Brezilyalı telefon üreticisi IGB Eletronica SA’nın piyasaya süreceğini açıkladığı Android işletim sistemli Iphone adlı model, Apple’ı epeyce uğraştıracak gibi görünüyor. Özellikle Çin pazarında kendi adını taşıyan ürünlerle savaşan Apple, iPhone adında elektrikli ocak üretimiyle bile uğraşmak zorunda kalmıştı. Şirket, şimdi de Brezilya’da iPhone adını taşıyan Android bir telefon sebebiyle mahkeme koridorlarını aşındıracağa benziyor.

Reuters‘in haberine göre IGB’nin Android işletim sistemli serisinin ilk modeli olan Neo One önümüzdeki günlerde Brezilya’da satışa çıkacak. Şirket Apple ile girişeceği olası mücadele için kendinden emin zira 2000 yılında, bir başka deyişle ilk iPhone piyasaya sürülmeden 6 yıl önce, IPHONE markasının isim hakkına sahip olmuşlar. Ancak Apple daha sonrasında Brezilya’da iPhone markasını tescil ettirmeyi başarmış. Uzun lafın kısası, Apple ve IGB arasında yakında yeni bir isim hakkı savaşı çıkacak.

Apple’ın önünde iki seçenek duruyor. Şirket, IGB şirketine dava açarak uzun süren bir dava sürecine girmeyi tercih edebilir. Fakat IGB yerel olarak isim hakkını elinde bulundurmasından dolayı Apple’ın bu davadan sonuç çıkarması oldukça zor görünüyor.

Apple’ın önündeki bir diğer seçenek ise IGB ile anlaşma masasına oturarak Brezilya’dakiiPhone” isim hakkını satın almak. Şirketin ikinci seçeneği izlemesi daha akla yatkın geliyor. Bilindiği üzere şirket çok yakın zamanda Çin’de “iPad”in isim hakkıyla ilgili sorunu, karşıdaki şirketle anlaşarak çözmüştü.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun