Mobil 14 TEMMUZ 2011 / 12:44

Amazon tablet silahını hazırlıyor

Amazon.com, yıl sonuna kadar bir tablet bilgisayarı piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Şirketin böylece daha fazla dijital ürün satmayı da hedeflediği tahmin ediliyor.Şirket, ekim ayından önce 9 inç ekranlı, Google Android işletim sistemini kullanan tableti piyasaya sunmayı hedefliyor. Sektör uzmanları da aslında bir süredir Amazon’dan bir tablet hamlesi bekliyordu. Şirketin markası, kullanıcı tabanı ve dijital medya sunumlarının bir tablette konumlandırılabileceğine işaret eden uzmanlara göre, tablet kullanıcıları da daha fazla dijital ürün satın alma eğiliminde oluyor. Zaten Amazon da bu eğilimi kullanmak istiyor.

Uzmanlar, yılın üçüncü çeyreği için en az 1,5 milyon Amazon markalı tabletin hazırlandığı ve 2011 yılında 4,5-5 milyon adet tabletin satılmasının hedeflendiğini bildiriyor. Bu hamle, Amazon ve Apple arasındaki rekabeti de artıracak. Hatta uzmanlara göre, tablet piyasasının 2 numaralı oyuncusu Amazon olacak ve diğer tabletler de geride kalacak.

Uzmanlar, diğer tabletler için bu karamsar yorumlarına gerekçe olarak; Motorola Mobility’nin Xoom ve RIM’ın PlayBook’unun gerçekten içeriğe bağlı olmaması nedeniyle sıkıntı çekmesini gösteriyor. Buna karşılık iPad, iTunes ile bağlantılı ve böylece kullanıcılar müzik, video ve dijital kitap satın alabiliyor.

Amazon içerik açısından oldukça avantajlı

Amazon’un da halihazırda tablet kullanıcılarının erişebileceği bol miktarda içeriğe sahip. Bunlar arasında satın alınabilecek veya kiralanabilecek Kindle e-kitaplar, müzik yüklemeleri ve videolar var. Mayıs ayında Amazon CEO’su Jeff Bezos’a tablet sorulduğunda, Bezos net bir yorum yapmaktan kaçınmış, ama Apple’la rekabet için yeterince alan olduğunu da söylemekle yetinmişti.

Apple, cihazlarının satışını desteklemek için içerik sunuyor. Amazon’un amacı ise tüketicileri, ürünlerini daha fazla satın almaya itecek bir tablet. Daha fazla satın almayı cesaretlendirecek bir cihaza sahip olma stratejisi, aslında Amazon’un zaten başarılı olduğu bir konu. Çünkü yılın başında yaptığı açıklamada şirket, artık somut kitaptan daha fazla dijital kitap sattığını açıklamış, uzmanlar da bunu, şirketin Kindle okuma cihazının popülaritesine bağlamıştı.

Uzmanlara göre Amazon’un tabletinin de, şirketin sattığı diğer ürünler için benzer bir patlamayı yapma potansiyeli var. Hele de mobil ticaret katlanarak büyürken… Juniper Research tahminlerine göre mobil ödemeler toplamı 2015 yılında 670 milyar dolara ulaşacak. Bu yıla yönelik tahmin ise 240 milyar dolar.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun