Mobil 11 AĞUSTOS 2011 / 12:44

Amazon’dan iPad’e HTML5 çalımı

Amazon iPad’e çalımını HTML5 kullanarak attı

Amazon, Kindle eBook uygulamasının tarayıcı tabanlı bir sürümünü hazırladı. Ancak iPad tabletler için uygun hale getirilen web tabanlı yazılım, tüketicileri Apple’ın satın alma sistemini kullanmak yerine Amazon’un kendi eBook mağazasına yönlendiriyor. Apple’ın Amazon ve diğerlerini iPad programlarında doğrudan satın alma linklerini kaldırmak zorunda bırakmasının ardından, Amazon da beklenen hamlesini böylece yapmış oldu.

Kindle Cloud Reader; PC’lerde, Mac’lerde ve Apple Safari veya Google Chrome kullanan mobil cihazlarda kullanılabilecek. Uygulama bir ‘temel’ program olarak görünmüyor, çünkü web sayfası üzerinden çalışıyor. Böylece Apple sınırlamalarına takılmaktan kurtuluyor.

Bununla birlikte HTML5 web teknolojisini kullanan Cloud Reader, tıpkı bir uygulama gibi görünüyor. Hatta çevrimdışı okunabilmesi için kitapları kullanıcının cihazına kaydedebiliyor. Web sayfasındaki bir düğme de kullanıcıları, yeni alışverişler yapabilmeleri için Amazon’un Kindle Store’una götürüyor.

Apple, kendi cihazlarında işleyen uygulamalara yönelik olarak geçtiğimiz yıl yürürlüğe koyduğu kurallarla çok tepki çekmişti. Bu kurallar kapsamında linkleri yasaklayan şirket, böylece şirketlerin ürün ve hizmetlerini kendi sistemi dışında satmalarını engellemeyi hedefliyordu.

Apple, halen iPad ve iPhone uygulamalarında satılan içerikten yüzde 30 pay alıyor. Yani Kindle’ın iPad uygulamasında satılan her kitap için Apple bu payı alıyor. Amazon'un yeni web tabanlı sisteminde ise bu söz konusu olmayacak.

Amazon, Wall Street Journal ve diğerleri, yeni kurallara uymak için kendi uygulama linklerini kaldırdı. Ancak geçtiğimiz ay Financial Times yaptığı açıklamada, mobil cihazlar izin HTML5 gazete uygulamalarını hayata geçeceğini duyurdu. Genel beklenti, ilerleyen süreçte HTML5 uygulamalarının sayısının artması, ‘temel’ uygulamaların ise azalması. Amazon’un bu son hamlesi de bu beklentiyi güçlendiriyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun