Mobil 26 TEMMUZ 2012 / 11:56

Alstom Grid Türkiye 3 faz ayarlı şönt* reaktörü üretti

Alstom Grid Türkiye, dünyanın en modern yüksek gerilim transformatör fabrikalarından biri olan Gebze tesislerinde 3 fazlı ayarlı şönt reaktörünü üretti.TEİAŞ’ın siparişi üzerine üretilen dört adet 250 MVAr 420 kV ayarlı şönt reaktörlerinden ilki dünyanın en modern yüksek gerilim transformatör fabrikalarından biri olan Gebze tesislerinde fabrika kabul testlerini başarıyla tamamladı. Fabrika kabul testlerine TEİAŞ İşletme ve Trafo Merkezleri Tesis Daire Başkanları, TEİAŞ Kabul Heyeti, TSE temsilcisi, Danışman ve Gözlemciler katılırken, testlerde TEİAŞ adına danışman olarak bulunan, Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü ve Büyük Elektrik Sistemleri Uluslararası Konseyi üyesi Roma Üniversitesi Emeritus Profesör Francesco ILICETO sonucu “büyük başarı ” olarak nitelendirdi.

Üretilen reaktörler TEİAŞ tarafından İstanbul Yeni Bosna, İkitelli, Maltepe ve Davutpaşa’daki 380 kV trafo merkezlerinde, hattın kapasitif yüklenmesi sonucu sistemde oluşabilecek gerilim yükselmelerine karşı kullanılacak. Geniş bir ayar sahasında kullanılabilen ve değişen ihtiyaca göre ayarlanabilen bu şönt reaktörler sayesinde verimlilik arttırılabileceği gibi, aynı trafo merkezi için birçok farklı değerlerde reaktörler almak yerine bir adet ayarlı reaktör alarak yatırım ve yedek tutma maliyetini azaltacak.

Konuyla ilgili konuşan Alstom Grid SECA Bölge Satış Direktörü Tunç Tezel, 1966’dan beri TEİAŞ’ın yüksek gerilim ürünlerinin ve anahtar teslim projelerinin kurulu sistemlerinin yarısından fazlasını tedarik ettiklerini söyledi. bu projeyle de TEİAŞ’ın ihtiyaçlarına yönelik en uygun çözümü üreterek verimli bir çalışma yaptıklarını söyleyen Tezel, proje ekiplerini üstün çalışmalarından dolayı tebrik etti.

*Şönt (Shunt) uyarmalı doğru akım motoru, alan sargısı endüvi sargısına paralel bağlı olan DC motordur.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun