Mobil 17 AĞUSTOS 2011 / 19:50

Almanya’da devam eden Galaxy Tab yasağı diğer Avrupa ülkelerinde kaldırıldı

Galaxy Tab yasağı Almanya hariç kaldırıldı

Düsseldorf mahkemesine Samsung tarafından yapılan başvuru sonucunda, alınan kararın tüm AB ülkelerini kapsamasının ‘dayanaksız’ bir karar olduğuna hükmetti.Mahkemenin yeni verdiği karara göre, Galaxy Tab 10.1 Almanya’da yine tedbir amacıyla satılamayacak ancak Avrupa’nın diğer ülkelerinde satışa sunulabilecek. Apple’ın iPad’i için en büyük rakip olarak görülen Galaxy Tab için birçok ülkede davalar açan Apple, tabletin satışını durdurmaya çalışıyor.

Apple’ın iddiasına göre, Samsung’un son mobil ürünleri iPhone ve iPad’e görünümünden arayüzüne kadar, hatta paketleri bile tamamen benziyor. Geçen hafta alınan satışın durdurulması kararı, Avrupa'nın deniz ticaret kapısı olan Hollanda'da da uygulanmıyordu.

Bu arada Samsung, Apple'ın 'tasarım hırsızlığı' iddiasına kanıt olarak sunduğu fotoğraflarda hile yaptığını savundu. Davanın görüldüğü tüm mahkemelere itiraz eden Samsung, Apple'ın iPad ve Galaxy tab 10.1'in yanyana gösterildiği ve 'ne kadar benzediklerinin ispat edilmeye çalışıldığı' fotoğrafta, Galaxy'nin grafik yazılımla 'biraz daha basık gösterilerek iPad'e benzetilmeye çalışıldığını' bildirdi.
YORUMLAR
burçin 18 AĞUSTOS 2011 / 09:02 0 0
Bu tartışma bitmez hatta daha da alevlenir gibi geliyor bana. Çünkü genel olarak bakıldığında tasarımların birbirine benzemeye başladığını görüyoruz. Burada genel eğilimler ve kullanıcı alışkanlıkları etkili sanırım. (Tabii bunu işin uzmanlarına sormak lazım.) Ürünü farklılaştıran, onunla gelen spesifik özellikler. Bu konuda başarılı olan çok satar (ve satıyor) gibi geliyor bana.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun