Mobil 31 ARALIK 2009 / 08:10

Alkol içermeyen sentetik alkol üretildi!

Alkol gibi aynı sinirler üzerinde etkili olan içeceğin, alkol bağımlılığını azaltması bekleniyor.

Alkol gibi aynı sinirler üzerinde etkili olan içeceğin, alkol bağımlılığını azaltması bekleniyor.


İçtikten sonra tipik bir sarhoş gibi davranmaktan ya da bir sonraki günü korkunç bir baş ağrısı ile karşılamaktan korkuyorsanız, bu içecek derdinize çare olabilir. Çünkü araştırmacılar yan etkileri olmayan sentetik alkol üretmeyi başardı!

Bilim kurgu sahnelerini anımsatan bu düşünce, Imperial College London araştırmacıları tarafından ortaya atıldı. Araştırmacılar alkol sonrası korkularınızı ve suçluluk duygularınızı aşmanız için yan etkileri olmayan sentetik alkol üretmeyi başardı. Profesör David Nutt tarafından yürütülen araştırmada üretilen içecek, İngiltere'nin tanınmış ilaç uzmanları tarafından da onaylandı.

Nutt ve ekibi, alkol gibi sinirler üzerinde etkili olan ve bir nevi rahatlama hissi veren Valium'a benzer kimyasallar üzerinde çalışıyordu. Üretilen içecek ise alkolün direk olarak etkilediği beynin duygudurum merkezlerini etkilemeyecek şekilde düzenlendi. Dolayısıyla bu yeni alkol maddesi araştırmacılara göre teoride bağımlılık yaratmayacak ya da yaratsa bile zararlı etkileri olmadığı için güvenilir olacak.

Bu sentetik içecek de alkol gibi tatsız ve renksiz olarak düzenlendi. Peki bunun alkolden farkı ne olacak diye sorarsanız, fark şu; alkoldeki karakteristik yanma hissi bu sentetik içecekte hissedilmeyecek.

Profesör Nutt içecek hakkında şu açıklamayı yapıyor: "Bira, şarap ve alkollü içki endüstrisinin bu ürünü hevesle karşılayacaklarını düşünüyorum. Ayrıca bu içeceğin milyonlarca insanın alkol soruna çare olacağına ve dünya çapında alkol bağımlılığını azaltarak, toplumda önemli bir etki yaratacağına inanıyorum."