Mobil 05 TEMMUZ 2011 / 08:29

Alibaba kendi mobil işletim sistemini hazırlıyor

Çin’in en büyük e-ticaret sitesi Alibaba bu yılın üçüncü çeyreğinde mobil işletim sistemini piyasaya sürmeyi hedefliyor.Alibaba Grup bünyesinde bulunan bulut bilişim departmanın geliştirdiği mobil işletim sistemiyle, dev şirketin mobil tarafta varlığını pekiştirmeyi hedefliyor.

Reuters’in haberine göre, Çinli internet şirketi mobil varlığını işletim sistemi, oyun ve uygulama geliştirme faaliyetleriyle genişletmeye çalışıyor.

Daha önce de Çin’in en büyük arama motoru olan Baidu’nun da Android tabanlı kendi işletim sistemini geliştirdiğini Çin’in yerel medyasında yer almıştı. İşletim sistemlerinin özelleştirilerek doğrudan büyük şirketler tarafından geliştirilmesi yeni bir pazarın da habercisi olabilir. Bu gelişmeler ışığında önemli şirketlerin daha fazla yazılım yatırımı yapabileceğini söylemek yanlış olmaz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun