Mobil 10 AĞUSTOS 2009 / 13:10

Alcatel-Lucent’ın beyin takımına ödül

Alcatel-Lucent’ın Bell Laboratuvarları’ndaki iki bilim adamı, yeni bir optik fiber türü tasarlayarak Marconi Ödülü’ne uzandı.

Alcatel-Lucent’ın Bell Laboratuvarları’ndaki iki bilim adamı, yeni bir optik fiber türü tasarlayarak Marconi Ödülü’ne uzandı.


Alcatel-Lucent, bünyesinde faaliyet gösteren araştırma birimi Bell Laboratuvarları'nda iki bilimadamına 2009 Marconi Ödülü verildiğini duyurdu. Bilimadamları Andrew Chraplyvy ve Robert Tkach, bilginin optik ağlar üzerinden nasıl aktarıldığına dair geliştirdikleri içgörüler ve optik fiber iletişim sistemlerinin gerek hızını gerekse kapasitesini ciddi biçimde artırmak üzere buldukları yenilikçi yöntemler nedeniyle ödüle layık görüldü.Marconi Ödülü, her yıl, iletişim ve bilgi teknolojileri alanındaki çalışmalarıyla insanlığın sosyal, ekonomik ve kültürel gelişimine katkıda bulunan ve hâlâ hayatta olan bir bilimadamına veriliyor.Chraplyvy ve Tkach, ağ kapasitesi talebinin katlanarak arttığını ve optik aktarımın doğasındaki doğrusalsızlıkların bu talebi karşılamak için gerekli hızlara ulaşmayı neredeyse imkansız kıldığını fark etti. İki bilimadamı, aktarım verimliliğini artırmaya yönelik önceki yaklaşımların yetersiz kaldığını gördü. Bu gerçek, onları bu kısıtlamaları aşacak yeni teknikler geliştirmeye yöneltti. Chraplyvy ve Tkach, yayılım yönetimi kavramını geliştirdi ve yeni bir optik fiber türü tasarladı. Bu yenilikler sayesinde, dalga boyu paylaştırmalı çoklayıcı (WDM) fiber aktarım sistemlerine, fiber başına saniyede bir terabitin üstünde kapasiteler kazandırılıyor. Böylece, yalnızca 10 yılda 100 kat fazla kapasite sağlanıyor. Optik Taşıma Ağları Araştırmaları Başkan Yardımcısı Chraplyvy ve Aktarım Sistem ve Ağları Araştırmaları Direktörü Tkach, Bell Laboratuvarları'ndaki çalışmalarına 1980'li yılların ilk yarısında başladılar. O tarihten bu yana, John Tyndall ve Thomas Alva Edison Patent Ödülleri gibi sektörün en prestijli ödüllerini aldılar, Ulusal Mühendislik Akademisi'ne kabul edildiler ve IEEE, Bell Laboratuvarları ve Amerika Optik Derneği üyesi oldular. Aynı zamanda, ışık dalgası sistemleri ve fiber optik alanında sayısız patente sahipler. Konu ile igili değerlendirmede bulunan Alcatel-Lucent Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kançal: "Alcatel-Lucent için çok önemli bir değer olan Bell Laboratuarları, yeni bir ödül daha kazanarak bizlere büyük bir gurur ve mutluluk yaşattı. Her zaman sürdürdüğümüz yenilikçiliğimizin ve gelişimimizin bu şekilde ödüllendirilmesi tüm kurumumuzda memnuniyetle karşılandı. Ödüle layık görülen araştırmanın, Alcatel-Lucent Bell Laboratuarları'nın yüksek potansiyeline ve benzersiz çalışmalarına iyi bir örnek olduğuna, daha nice başarıları beraberinde getireceğine inanıyoruz" diye konuştu.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun