Mobil 07 HAZİRAN 2011 / 08:48

Akıllı telefonunuzun pili az mı dayanıyor? İşte uzatmanın 10 yolu!

Akıllı telefonun pil ömrünü uzatmanın sırları burada

Akıllı telefonlar becerikli olmasına becerikli, ama çoğunun pil ömrüyle başı dertte. İşte size akıllı telefonunuzun pil ömrünü uzatacak 10 değerli ipucu...Hangi marka olursa olsun tüm akıllı telefonlar pil ömrü ile sıkıntı yaratıyor. Fakat doğru kullanım alışkanlıkları ve doğru uygulamalar eşliğinde akıllı telefonunuzun pil ömrünü ikiye katlamanız hiç de zor değil. Hem de bunu yaparken ‘telefonu daha az kullanın’ gibi bir öneri söz konusu da değil. PC World'ün derlemesiyle, işte telefonun pil ömrünü uzatan taktikler:

1- Ekran Parlaklığını Azaltın


Akıllı telefonunuzun büyük, renkli ekranını seviyor olabilirsiniz, ama bu pilinizin en ölümcül düşmanı. Bu ekran telefonunuzdaki diğer her şeyden daha hızlı pil ömrünü tüketiyor. Ancak birçok telefonda otomatik parlaklık özelliği da var. Bu da, ekranın parlaklığını ortamın ışık seviyesine uygun hale getiriyor. Bu mod, sürekli tam parlak bir ekrana kıyasla daha az enerji tüketiyor. Dilerseniz bu işi otomatiğe bırakmayıp, kendiniz de ekranın parlaklığını rahat edebileceğiniz en uygun seviyeye indirebilirsiniz.

2- Ekran Zaman Aşımını Kısa Tutun

Telefonunuzun görüntü ayarları menüsünde ‘Screen Timeout’ veya benzer bir opsiyon bulabilirsiniz. Bu uygulama, telefonunuzun ekran ışıklandırmasının bir veri aldıktan sonra ne kadar aydınlık kalacağını kontrol ediyor. Birçok Android telefonda bu süre minimum 15 saniye. Eğer ekran zaman aşımınız 2 dakika olarak ayarlandıysa, bunu 30 saniye veya altına düşürmenizi tavsiye ederiz.

3- Kullanmıyorsanız, Bluetooth’u Kapatın

Bluetooth kullanmaya ne kadar bayılırsanız bayılın, bu ekstra yapı sürekli dış dünyanın sinyallerini dinliyor. Arabanızda olmadığınız zaman veya kulaklıkla yapmak istediğiniz bir konuşma beklemediğiniz zamanlarda Bluetooth özelliğini kapatın. Kullanmadığınız zaman Bluetooth’u kapatarak, telefonun pil ömrüne 1 saat, hatta daha da fazlasını kazandırabilirsiniz.

4- Kullanmıyorsanız, Wi-Fi’ı da Kapatın

Aynı Bluetooth gibi, Wi-Fi radyo da ciddi bir pil katilidir. Evde veya ofiste Wi-Fi bağlantısı ile telefondan veri merkezleri için kablosuz ağlara yönelebilirsiniz, ama masa başında falan değilken Wi-Fi radyoyu açık bırakmanın da bir anlamı yok aslında. Dışarı çıktığınız zaman bunu kapatın ve bunu, sadece Wi-Fi ağınızda veri hizmetlerini kullanmayı planlıyorsanız açın.

5- GPS’i Kullanırken Cimri Olun


Pilin bir diğer büyük katili de GPS, yani konum bulma ünitesidir. Çeşitli uygulamalar telefonunuzun GPS’ine erişerek, yakında bir restoran bulmaktan sosyal ağda işaretlemeye kadar türlü hizmetlere erişiminizi sağlayabilir. Diğer yandan bu uygulamaların telefonunuzun GPS’ine erişimini geçersiz kılabilirsiniz. Telefonunuza yüklediğiniz birçok uygulama, konum bilginizi kullanmak için sizden izin isteyecektir. Sorduğunda ‘Hayır’ diyin. Eğer bir oyun, ekran koruyucu veya duvar kağıdı uygulaması sizden konumunuzu sorarsa, bu veriyi neden istediğine dair şüphe duymaktan da çekinmeyin.6- Gereksiz Uygulamaları Kaldırın

Çok görevlilik, akıllı telefonların güçlü bir özelliği. Ama aynı zamanda önemli bir enerji katili. Çünkü çalışan her uygulama telefonun işlemci döngüsünün bir bölümünü kullanır. Normalde kullanmadığınız uygulamaları öldürerek, işlemcinizin iş yükünü önemli ölçüde azaltabilirsiniz ve güç tüketimini düşürürsünüz. Android telefon kullanıyorsanız, bu iş için ‘Advanced Task Killer’ uygulamasından da yardım alabilirsiniz. Bu uygulama gün boyu diğer uygulamaların davranışlarını izleyen otomatik yok etme özelliğine de sahip. iOS’ta ise ‘Home’ düğmesine, multitasking bölümü belirene kadar iki kez basın. Üzerinde X belirene kadar uygulama simgesinin üzerine basılı tutun ve uygulamayı kapatmak için X’e basın.

7- Titreşimi Kullanmayın

Gürültüyle çalan bir telefon yerine titreşimle çağrı bilgisi almak istiyor olabilirsiniz. Ama titreşim maalesef zilin çalmasından daha fazla güç harcar. Bir zil sesi telefonun sadece hoparlörünü hareketlendirir. Buna karşılık titreşim motoru, sizin tüm telefonunuzu harekete geçirir ve bu da daha çok güç harcanması anlamına gelir. Sesle rahatsız edilmek istemiyorsanız, tüm uyarıları kapatın ve telefonu görebileceğiniz bir yere koyun. Böylece çağrı geldiğinde görebilirsiniz.

8- Gerekli Olmayan Uyarıları Kapatın

Uygulama mağazasındaki hemen hemen her uygulama güncelleme, haber, mesaj ve diğer bilgi arayışıyla interneti sürekli yoklar. Bir şey bulduğu zaman da cılız bir ses verir, ekranınızı aydınlatır ve bir mesaj gösterir, LED’iniz yanıp söner... Tüm bunlar da enerji harcar. Mesajlar veya cevapsız çağrılar konusunda uyarıları kapatmak istemeyebilirsiniz, tamam. Ama sosyal medyada mesajınızı beğenen birileri konusunda da sürekli uyarı almanıza gerek yok. Gereksiz uyarıları kapatarak pil ömrünü uzatabilir, gün boyunca gereksiz bilgilerle de zaman harcamamış olursunuz.

9- Android İçin Tasarruf Modunu Açın


Yeni Android telefonlarda bir ‘Power Saver’ modu mevcut. Bu, telefonun çeşitli güç yiyen özelliklerini yönetmenize yardımcı olur. Bu yapı; pil seviyesi belli bir seviyenin altına indiğinde otomatik olarak uygulamalarınızın arka planda güncellenmesini önler, ekranın parlaklığını kısar, ekran animasyonlarını devre dışı bırakır ve titreşimi kapatır. Bu özelliklerin devreye girdiği noktayı yüzde 30'a kadar ayarlayabilirsiniz.

10-Android İçin JuiceDefender Kullanın


Elle tüm telefon ayarlarınızı yaparak pilinize biraz daha zaman kazandırabilirsiniz. Ama eğer bu çaba size çok uğraştırıcı geldiyse, sizin için pilinizi yönetecek bir uygulamadan yardım almayı da düşünebilirsiniz. Android telefonlarda ‘JuiceDefender’ın çok olumlu sonuçları olduğu söyleniyor. Bu uygulama, otomatik olarak radyolarınızı açıp kapatıyor ve pil ömrünü optimize etmek için telefonunuzun işlemci kullanımını yönetiyor. Bir denemekte fayda var.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun