Mobil 24 KASIM 2011 / 10:55

Akıllı telefonda en büyük Çin

Akıllı telefonda da en büyük Çin

Yılın üçüncü çeyreğinde ABD’yi geçen Çin, hacim olarak dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı oldu.Strategy Analytics araştırmasına göre, Çin’de yapılan akıllı telefon satışları, söz konusu dönemde 24 milyon adede ulaşarak rekor kırdı. Aynı dönemde ABD’ye gerçekleşen satış oranı ise 23 milyon oldu. Araştırmaya göre, Çin’e yapılan sevkiyatın artmasının temel sebebi, yerel Çin markalarının düşük fiyatlı Android modeller üretmesi. Bu, aynı zamanda akıllı telefon pazarında Çin’in ilk kez ABD’nin önüne geçmesi anlamına geliyor.

ABD yüzde 7 kaybetti

BBC News’a konuşan Strategy Analytics yetkilisi Tom Kang, Çin’in hızlı büyümesinde akıllı telefonlara perakende noktalardan ulaşabilme imkânının artmasının payının büyük olduğunu vurguladı. Kang’ın verdiği bilgiye göre, Çin’de yapılan satışlar üçüncü çeyrekte yüzde 58 artarken, ABD’dekiler ise yüzde 7 azaldı. Çin, 952 milyon kullanıcısı ile dünyanın en büyük mobil telefon pazarı konumunda. Bu büyüme sürecinde mobil operatörler de 3G cihazı olan daha fazla kullanıcı edinmek konusunda yarış içinde.

Analistlere göre, tüketiciler bu gibi servisleri çabuk benimsiyor ve akıllı telefon gibi cihazlara yönelik talep daha da artacak gibi görünüyor. Global mobil bilişim patlamasında Çin’in artık en ön sırada yer aldığını belirten yetkililere göre, Çin hiçbir donanımcının, parça üreticisinin veya içerik geliştiricinin yok sayamayacağı oranda büyük ve gelişimine hızla devam eden bir ülke.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun