Mobil 09 ŞUBAT 2011 / 09:44

Akıllı telefon satışları PC satışlarını geçti. Kim söylüyor? IDC.

Bundan birkaç yıl öncesine kadar yaşanan "dizüstü bilgisayar mı çok satıyor masaüstü bilgisayar mı" tartışması, yerini "akıllı telefon mu çok satıyor bilgisayar mı" tartışmasına bıraktı. Tabletlerin de yarışa katılması yakındır.

IDC, 2010 yılının son çeyreğini oluşturan 3 aylık zaman diliminde toplam 100,9 milyon adet akıllı telefon satıldığını açıkladı. Rakam büyük, ama bu büyük rakamın bir anlamı daha var: İlk kez belli bir zaman dilimindeki akıllı telefon satışları bilgisayar satışlarını geçmiş durumda. Üstelik öyle görünüyor ki bu durum kalıcı hale gelecek.Akıllı telefon satışlarındaki bu rakam geçtiğimiz yıla göre yüzde 87,9'luk bir artışa karşılık geliyor. Aynı dönemde satılan toplam bilgisayar sayısı ise 92,1 milyon. Bu rakam bilgisayar endüstrisi açısından yeni bir rekora karşılık gelse de, akıllı telefonların gösterdiği performansın yanına bile yaklaşamıyor. Bundan sonra da olay muhtemelen Motorola'nın Atrix 4G ürününde yaptığı gibi bilgisayar ve akıllı telefonların birleştiği bir akıma doğru yönlenecek (bakınız şekil 1A).

Acaba bundan sonraki büyük rekabet tablet ve akıllı telefonlar arasında mı yaşanacak? Bu yıl geçen yıldan söz verildiği üzere Android tabanlı tabletlerin piyasayı istila etmesi gibi bir durum söz konusu olursa birkaç yıla kadar bu konuyu da konuşmaya başlayabiliriz.Raporun detaylarını bu adreste bulabilirsiniz.