Mobil 18 HAZİRAN 2012 / 17:03

Akıllı telefon pazarının ekmeğini Apple ve Samsung yiyor

Akıllı telefon pazarına Apple ve Samsung hükmediyor

Akıllı telefon kullanımının giderek yaygınlaşmasının birçok üreticiyi mutlu ettiğini düşünebilirsiniz. Kesin olan birşey var ki yanılıyorsunuz: Apple ve Samsung pazardan elde edilen kârın yüzde 90’ına sahip.Son yapılan analizlere göre 2012 ilk çeyreğinde akıllı telefon pazarının toplam yüzde 55’ini elinde bulunduran iki şirketten Apple 35 milyon telefon satışı gerçekleştirirken, Samsung’da bu rakam 43 milyon civarında. Samsung’un rakam bazında Apple’ı geride bırakmasının en önemli sebebi olarak yeni çıkan Galaxy S III gösteriliyor. Bu rakamlarla Android pazarını neredeyse tek başına kontrol ettiği ortaya çıkan Samsung’un yakın zamanda Apple’ın pazardaki etkinliğini de elinden almasına kesin gözüyle bakılıyor. Apple’ın yeni modelini ancak yılın son çeyreğinde pazara sunacağını da hesaba katarsak, 2012 Samsung’un yılı olacak gibi görünüyor.

Piyasada pek ciddiye alınmasa da Nokia’nın bu iki markanın ardından üçüncü sırada yer alması dikkat çeken bir detay olarak göze çarpıyor. Bu durumda Windows Phone’unda etkisini göz ardı etmemek gerekiyor. Bunun yanı sıra özellikle yönetim kademesinde yaşadığı sorunlarla gündemden düşmeyen RIM’in dördüncü sıraya düşmesi pek de şaşırtıcı değil.

Piyasaya yakın zamanda Motorola’yı satın alan Google’ın da gireceğini hesap edersek, ilerleyen yıllarda çok çetin bir ‘akıllı telefon’ rekabetinin bizi beklediğini söyleyebiliriz.