Mobil 05 MAYIS 2011 / 18:46

Akıllı telefon pazarı Android’e emanet

Piyasa araştırma şirketi Canalys, Google’ın Android işletim sistemine akıllı telefon pazarında bu yılın ilk çeyreği için yüzde 35 pazar payı verdi. Nokia’nın payı yüzde 24 olurken, iOS’un payı ise yüzde 19 oldu.

Canalys’in 2010 yılının son çeyreğine yönelik verileri ile kıyaslandığında, Apple’ın pazar payını yüzde 3 oranında artırdığı görülüyor. Bunun en önemli sebebi Canalys’e göre ABD pazarındaki güçlü performans. Canalys baş analisti Pete Cunningham’a göre Android ise, kilit önemdeki markaların güçlü performansı ile pazardaki payını artırdı. Cunningham, “HTC, Samsung, LG, Motorola ve Sony Ericsson yılın ilk çeyreğinde Android talebini destekledi. Çünkü her marka, 3 milyondan fazla cihaz sattı. Samsung aynı zamanda yaklaşık 3,5 milyon bada işletim sistemi tabanlı akıllı telefon satışı gerçekleştirdi” dedi.

Canalys’e göre Nokia, ‘güç yitiren marka’ olarak değerlendirilmemeli. Çünkü marka, hala birçok pazarda son derece güçlü. Cunningham’a göre Nokia, akıllı telefon pazarında bir ‘strateji, platform ve insan’ dönüşümü sağlamak konusunda çok çaba gösteriyor.

Samsung da hızla yükseliyor

Canalys’e göre Samsung’un çoklu platform yaklaşımı da işe yarıyor. Samsung’un kendi işletim sistemini geliştirmesi; markalama ve Wave akıllı telefon yatırımları ile bir araya geldiğinde, Fransa, İngiltere ve Almanya gibi gelişmiş pazarlarda olumlu sonuçları beraberinde getiriyor.

Bir bütün olarak bakıldığında, global akıllı telefon satışları bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 83 artarak 101 milyon adede ulaştı. Asya Pasifik bölgesi (APAC) de yıllık bazda yüzde 98 büyüme ile 37,3 milyon adede ulaşarak, 2007 yılının üçüncü çeyreğinden beri ilk kez Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesini (EMEA) geçti.
ETİKETLER : android iOS nokia Symbian
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun