Mobil 23 HAZİRAN 2009 / 15:00

Akıllı enerji stratejisi

Cisco, enerji şirketlerine ve onların müşterilerine enerji tedarikinin ve tüketiminin daha verimli hale getirilmesi için uçtan uça ve yüksek güvenlik sunan akıllı ağ altyapısı çözümlerini sunmaya hazırlandığını açıkladı.

Cisco, enerji şirketlerine ve onların müşterilerine enerji tedarikinin ve tüketiminin daha verimli hale getirilmesi için uçtan uça ve yüksek güvenlik sunan akıllı ağ altyapısı çözümlerini sunmaya hazırlandığını açıkladı.


Cisco bu kapsamda elektrik üretim santrallerinden ev ve iş yerine İnternet Protokolü standart temeline dayanan bir iletişim yapısı kurmayı planlıyor. Bu iletişim yapısı, geleneksel olarak bölünmüş bir yapıya sahip olan elektrik dağıtım sisteminin içinde konumlandırılacak. Cisco’nun Smart Grid (Akıllı Şebeke) çözümleri, komşu bölge ağları üzerinden veri merkezi ve trafo merkezinden ev ve iş yerlerine uzanan enerji altyapısı içindeki kritik noktaları işaret ediyor.


Cisco Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su John Chambers, ağ teknolojisinin 21’inci yüzyılda daha güvenli ve akıllı enerji şebekesi sunan bir platform olarak hizmet edeceğini söyledi. Chambers, “Cisco, yakınsanmış akıllı şebeke iletişim yapısıyla elektrik tüketicileri için verimli, etkin enerji aktarımı sunarak ve çevre dostu hizmetleri de beraberinde getirerek büyük bir iş dönüşümünün önünü açıyor” diye konuştu.


5 yıl içinde 20 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilen Smart Grid iletişim altyapı pazarı için Cisco gelecek aylarda söz konusu girişimi başlatmak üzere ürünleri ve ek hizmetleri sunmayı planlıyor. ABD Enerji Bakanlığı’nın Pasifik Laboratuvarı sponsorluğunda gerçekleştirilen birçok pilot çalışma, Smart Grid teknolojisi kullanıldığında hane içinde enerji tüketiminin yüzde 10 ila 15 düştüğünü ortaya koyuyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun