Mobil 20 TEMMUZ 2010 / 08:36

Akıllı dünya için çevreci plastikler yolda

IBM’in çevreyi düşünerek ürettiği plastikler doğada çözünebiliyor.

IBM’in çevreyi düşünerek ürettiği plastikler doğada çözünebiliyor.


IBM, doğada çözünebilen plastikler üreterek plastik ambalajların yarattığı çevre kirliliğine farklı bir çözüm sunuyor. Dr. Jim Hedrick liderliğindeki IBM bilim insanları, “Akıllı Dünya için Akıllı Buluşlar” kapsamında Stanford Üniversitesi’yle birlikte; toprakta çözünebilen, canlılarla uyumlu plastiklerin sentezinde kullanılacak, çevre dostu organik katalizörler geliştirmek için çalışıyor.

IBM Araştırma Laboratuvarı’nda görev yapan Bob Allen, üzerinde çalıştıkları projeyle ilgili açıklamasında, “Geliştirdiğimiz katalizörlerden, toprakta çözünebilen, tedavilerde kullanılabilen ya da toprağa gömüldüğünde zararsız küçük moleküllere dönüşebilen, canlılarla uyumlu yeni malzemeler geliştiriyoruz.” dedi.

Günümüzde, sadece ABD’de, ortalama bir insanın yılda yaklaşık 28,5 kilo plastik ambalaj tükettiğini düşünürsek, bu girişimin dünyayı kurtarmak için çok önemli bir adım olduğunu düşünebiliriz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun