Mobil 06 KASIM 2009 / 07:19

Afrika'da dev bir çatlak oluştu

2005 yılının Eylül ayında açılmaya başlayan yarık, Dabbahu adı verilen volkanın patlamasıyla oluştu.

2005 yılının Eylül ayında açılmaya başlayan yarık, Dabbahu adı verilen volkanın patlamasıyla oluştu.


2005 yılında birkaç gün içinde açılan yarık yeni bir okyanusun başlangıcı olarak nitelendirilmiş ve yeni bir araştırma sebebi olmuştu. Etiyopya'nın Afar bölgesinde açılan bu yarık; jeologlara, orta okyanus sırtının nasıl oluştuğunu anlamak için benzersiz bir fırsat sunuyor.

Yarık, Arap ve Afrika plakalarının birbirinden uzaklaşmasıyla oluşan kıtasal bir çatlağın yüzey bileşeni aslında. 2005 yılının Eylül ayında açılmaya başlayan yarık, Dabbahu adı verilen volkanın patlamasıyla oluştu.

Volkan içindeki magma yüzeye ulaşmadığı için, bu durum yer altında kıtasal bir yarığa dönüştü. Soğuyan magma yüzeye çıkarak yarık şeklini aldı ve 500m uzunluğunda, 60m derinliğinde bir açıklık oluştu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun