Mobil 10 AĞUSTOS 2011 / 17:08

Acil durumda mesajı takip et!

Bilgisayar mühendisi Thomas Wilhelm, verinin telefondan telefona sıçramasına imkan veren bir yazılım geliştirdi.Mobil telefonlar, geçici mesaj geçiş ağı olarak felaketler sonrasında önemli bir yardım aracı olabilir.

Bilgisayar mühendisi Thomas Wilhelm’e göre, uygulama aracılığıyla gönderilen mesajlar, kademeli olarak hedefine doğru ilerliyor ve bu da diğer yollar kapalı olduğu zaman iletişimin kesilmemesini sağlıyor. Bu sistem, düzenli olarak ağları kapatan ülkelerdeki muhaliflerin de işine çok yarayabilecek.

Auto-BAHN isimli proje ilk kez, Ağustos başında Las Vegas’ta düzenlenen DefCon haklayıcı konferansında tanıtılmıştı. Yazılım, mesajı iletmek için akıllı telefonların vazgeçilmezi olan kısa menzilli radyo teknolojisi Bluetooth ve Wi-Fi kullanıyor.

Bir felaketin ardından, Auto-BAHN uygulaması olan telefonların sahipleri bunu kullanan başka kişileri arayabilir ve mesaj geçebilir. Mesaj bir kere gönderildiği zaman, diğer Auto-BAHN kullanan telefonlara yayılıyor. Ta ki hedefine ulaşana kadar…

Bu uygulama felaketlerde ve acil durum ekiplerini gerekli bölgelere yönlendirmede çok yararlı olabilir. Bu arada Wilhelm, Auto-BAHN’ı Android telefonlara yerleştiren bir uygulama üretti. Halen iPhone için de bir uygulama üzerinde çalışıyor.

Wilhelm’e göre uygulamalar, bu konseptin işe yaradığını kanıtlıyor. Wilhelm, akıllı telefon üreticilerini de cihazlarına standart olarak benzer bir sistemi katmaları için ikna etmeye çalışıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun