Mobil 07 AĞUSTOS 2012 / 09:31

Acer, Microsoft’un kendi tabletini çıkarmasından rahatsız

Acer: "Windows kullanmayı yeniden düşüneceğiz"

Microsoft’un Surface’ı piyasaya sürmesinden etkilenen şirket, tablet bilgisayarında Windows işletim sistemi kullanmak konusunda yeniden düşüneceğini açıkladı.Tayvan’ın ünlü bilgisayar şirketi Acer, Microsoft’un kendi tabletini çıkarmasından rahatsız olduğunu açıkladı. Financial Times’a konuşan Acer Başkan ve CEO’su J.T. Wang, Microsoft’un Ekim ayında kendi tableti Surface’ı piyasaya sürmesinden rahatsız olduklarını dile getirdi.

Dünyadaki ekosistem için olumsuz bir gelişme olarak değerlendirdiği Surface’ın kendi ürünleriyle doğrudan rekabet edeceğini düşünen üreticiler geri adım atmaya başladı.

Wang, “Üzerinde düşünmeliyiz. İki kere düşünmeliyiz. (Surface) çok olumsuz bir etki yaratacaktır kendi ekosistemi için ve diğer markalar da olumsuz etkilenebilir. Bu pek de iyi bir durum değil ve iki kez düşüneceğiz” dedi.

Son 20 yıldır Microsoft hiçbir zaman dağıttığı kendi yazılımı için donanım üretmemiş, diğer markalarla karşı karşıya gelmemişti.

Acer’ın kişisel bilgisayarlardan sorumlu dünya operasyonları sorumlusu Campbell Kan, “Eğer Microsoft donanım işine giriyorsa bizler ne yapmalıyız? Microsoft’a güvenmeye devam mı etmeliyiz, yoksa diğer seçeneklere mi yönelmeliyiz?” açıklamasında bulundu.

İlerleyen dönemde bu durum Microsoft’un oldukça başını ağrıtabilir.