Mobil 01 EKİM 2009 / 12:58

ABD hükümeti internet üzerindeki sıkı kontrolüne son veriyor artık

İnternet düzenleyicisi ICANN, ABD hükümeti ile "sorumluluk onayı" adı altında dört sayfalık bir anlaşma imzalayarak ilk kez özerklik kazandı.

İnternet düzenleyicisi ICANN, ABD hükümeti ile "sorumluluk onayı" adı altında dört sayfalık bir anlaşma imzalayarak ilk kez özerklik kazandı.


 

Önceki anlaşmalar ABD'nin ICANN üzerinde çok yoğun kontrolünü gerektiriyordu ve bu diğer ülkelerin, bazı grupların da dikkatini çekmişti. Yeni anlaşma ise 1 Ekim'den itibaren geçerli olmaya başlayacak.

ICANN yöneticisi Rod Beckstorm bu anlaşma ile tarihi bir gün yaşadıklarını dile getirdi. ICANN'in ABD hükümetiyle olan birlikteliğinden uzun süredir rahatsız olan Avrupa Komisyonu ise yeni anlaşmayı memnuniyetle karşıladı.

Avrupa Komisyonu'ndan Viviane Reading "Dünya çapında internet kullanıcıları ICANN'in kararlarını merakla bekliyor. Böylece Icann'in herkesin ilgisini hesaba katarak daha bağımsız ve daha sorumlu olması bekleniyor" dedi.

ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers)'den biraz bahsedecek olursak ABD hükümeti tarafından kurulmuş, internetin en yüksek seviyedeki alan adı sistemi gibi kritik kısımlarını denetleyen ancak kar amacı güden bir özel sektör kurumu değil.

Ancak, yeni anlaşma tamamen ABD hükümeti ve ICANN arasındaki bağlantıları koparmayacak. Sadece ICANN'e bir özerklik statüsü verecek.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun