Mobil 02 MART 2010 / 18:45

8.8'lik Şili depremi dünyanın eksenini değiştirdi

Milyarlarca ton kayayı hareket ettiren depremin ardından dünyanın ekseni değişti, günler kısaldı.

Milyarlarca ton kayayı hareket ettiren depremin ardından dünyanın ekseni değişti, günler kısaldı.


Geçtiğimiz hafta Şili açıklarında yaşanan 8.8 şiddetindeki depremin daha önce öngörülemeyen bazı etkileri yavaş yavaş belirginleşmeye başladı. Teorik fizik uzmanı Dr. Michio Kaku'nun Facebook profilinden paylaştığı bilgiye göre, yerin yaklaşık 34 kilometre altında gerçekleşen deprem milyarlarca ton kayanın metrelerce yer değiştirmesine neden oldu. Depremin toplam enerjisi o kadar kuvvetliydi ki, dünya ekseninde yaklaşık 7,5 santimlik bir kayma yarattı ve bir dünya gününü 1,26 mikrosaniye kısalttı.

Tüm bu olanların devamında neler olacağını şimdilik kimse bilmese de, bu durum Maya takviminde kıyamet günü olarak belirtilen 21 Aralık 2012 tarihine daha hızlı yaklaştığımız şeklinde espiriyle karışık yorumlara neden oluyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun