Mobil 12 NİSAN 2011 / 14:42

279 liraya akıllı telefon

General Mobile, “Smarter Phone” fikrinden yola çıkarak fiyatları 279 ile 329 lira arasında değişen akıllı telefonları T3, S3 ve Q3’ün tanıtımını gerçekleştirdi.

Hayatımızın sıradanı haline gelmeye başlayan akıllı telefonların açtığı yolda biraz daha düşük fiyatıyla piyasadan pay almaya çalışan General Mobile, içinde iOS, Android ya da BlackBerry gibi bir işletim sistemi barındırmayan akıllı telefonlarını piyasaya sürüyor.

Telefon üzerinde Java uygulamaları yer alabiliyor ve bu doğrultuda daha kısıtlı içerik seçenekleri bulunuyor. Ayrıca telefonu satın alan kişiler sadece GetJar uygulama mağazasına bağımlı kalıyor. Verilen bilgilere göre bu mağazada 5 binden fazla uygulama bulunuyor.

General Mobile yetkilileri telefonlarını Çin’de ürettirmenin en doğru model olduğuna inandıklarını belirterek Türkiye’de çifte vergilendirmeye maruz kaldıklarını ifade etti. Açıklamalara göre, ithal edilen bir mal üretim maliyeti üzerinden vergilendirilirken ülkede üretilen mal KDV ve ÖTV gibi vergiler eklenen satış fiyatı üzerinden vergilendiriliyor. Bu da rekabette üreticileri zorluyor.

Toplantıda General Mobile’ın bu yıl içinde tableti piyasaya sunacağı özellikle Android 3.0’a donanım uyumu sağlanmasının beklendiği belirtildi.

Modelleri kısaca inceleyelim:

En ucuz “Smarter” telefon: Q3
 

Üzerinde mesajlaşma için Q klavye barındıran telefon 2.4 inç TFT QVGA ekrana sahip. 2 megapiksel telefon 279 liralık satış fiyatıyla fark yaratacaktır.

Smarter ailesinin dokunmatiği: T32,8 inçlik dokunmatik LCD ekran bulunan telefon 3,2 megapiksellik kamerası ve 3G bağlantı seçenekleriyle 299 liradan kullanıcılara sunuldu.

Estetik kaygıların telefonu S311.8mm kalınlığındaki telefonda tuşları gizleyen bir kayan kapak bulunuyor. 329 liradan satışa sunulan cihazla e-posta özellikleri yüklü geldiği için sadece kullanıcı adı ve şifreyle erişim sağlanabiliyor.