Mobil 17 AĞUSTOS 2011 / 11:22

27 bin Güney Koreli Apple’a 26 milyon dolarlık dava açıyor

Binlerce Koreli Apple'a dava açıyor

Yaklaşık 27 bin kullanıcı iPhone’larda toplanan kullanıcı konum bilgisi nedeniyle 26 milyon dolarlık dava açıyor. Daha önce kazanılan davanın emsal gösterilmesi bekleniyor. Ayrıca Apple'ın Sharp'a bir milyar dolarlık yatırımda bulunması bekleniyor.Davacılardan biri olan Kim Hyeong-seok’un ifadesine göre, izinsiz bilgi toplanması nedeniyle her birey, Apple’dan bir milyon won (yaklaşık 932 dolar) talep ediyor. Kim’in açıklamalarına göre, topluluk kişisel mahremiyeti korumak için Apple’ı hedef alıyor.

Apple konuyla ilgili bir açıklamada bulunmadı.

Nisan ayından beri Apple, iPhone’lerin konum bilgilerini yakınındaki baz istasyonu ve WiFi noktarlarından kendiliğinden alarak depolaması nedeniyle eleştiriliyor. Depolanan veri sayesinde kullanıcıların hareketleri üzerine bir harita çıkarılabiliyor.

Apple, konum servisleri kapalıyken dahi toplanan konum bilgilerinin sunucularına gönderilmesinin yazılım hatasından kaynaklandığını açıklamıştı. Şirket, yayımladıkları yamayla iPhone’larda depolanan bilgilerin 7 gün süreyle muhafaza edilmeyeceğini, verinin şifreleneceğini ve konum bilgisinin kullanıcıların bilgisayarında depolanmayacağını belirtmişti.

Dava önce Apple’a dava açıp, 1 milyon won kazanmıştı

Grup adına açıklamalarda bulunan Avukat Kim, bu yıl iPhone’un kişisel mahremiyeti ihlal ettiği gerekçesiyle mahkemeye başvurarak 1 milyon won kazanmıştı. Kim, yeni davanın Ekim ya da Kasım ayında sonuçlanmasını beklediklerini ifade etti.

Eğer mahkeme önceki kararı emsal olarak görürse, tüm kişiler için 25,7 milyon dolarlık bir ödeme yapılması gerekecek. Tabii şu an dünyanın en değerli şirketi olarak görülen Apple’ın son mali çeyreğinde 7,31 milyar dolar kazandığını hatırlatalım. 25 milyon dolar şirketi çok zor duruma sokmasa da dünya çapında başlayabilecek kişisel hak davaları, Steve Jobs’ın başını ağrıtabilir.

Güney Kore’nin iletişim düzenleme birimi bu ayın başlarında Apple’ın konum operasyonları nedeniyle 3 milyon won ceza ödemesine karar vermişti. Bu girişimlerde ülkenin en büyük teknoloji üreticisi Samsung ile Apple arasında süren davaların bir etkisi bulunup bulunmadığı bilinmiyor.

Sharp'a bir milyar dolar yatırımda bulunması bekleniyor

Reuters'te yer alan habere göre, Apple'ın Sharp'ın Kameyama fabrikasına yatırım yapması bekleniyor. iPhone ve iPad için ekran temin ettiği Sharp'ın üretimde sıkıntı yaşamaması için bir milyar dolarlık yatırımda bulunacağı belirtiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun