Mobil 19 ŞUBAT 2009 / 13:36

25 okul KidSmart ünitelerine kavuştu

IBM’in KidSmart Okul Öncesi Eğitim programı çerçevesinde İstanbul ve Ankara’da 25 okula KidSmart üniteleri yerleştirildi.

IBM’in KidSmart Okul Öncesi Eğitim programı çerçevesinde İstanbul ve Ankara’da 25 okula KidSmart üniteleri yerleştirildi.


Ekim 2008’de işbirliği protokolünün imzalanmasıyla başlayan projenin ilk etabında, seçilen anaokullarındaki öğretmenler eğitildi, her okula ikişer adet olmak üzere toplam 50 ünite kuruldu. Ünitelerin yerleştirildiği okullar Milli Eğitim Bakanlığı ile IBM Türk tarafından seçildi. KidSmart Okul Öncesi Eğitim Programı, bir bilgisayarı barındıracak şekilde özel olarak tasarlanan, okul öncesi öğrenim ortamına uygun dayanıklı ve renkli mobilya ünitesi, bir bilgisayar ve öğretmenler için müfredat kılavuzlarıyla desteklenen ödüllü bir eğitim yazılımından oluşuyor. Çocukların gözlemleme ve kavrama yeteneklerini geliştiren; mantıksal, mekânsal ve matematiksel düşünme becerisi oluşturmalarını sağlayan üniteler, bugüne kadar dünyada 10 milyon çocuk tarafından kullanıldı. IBM’in 1998 yılında başlattığı ve çocuklara bilgi ve iletişim teknolojilerini öğrenme konusunda avantaj sağlamayı hedefleyen program kapsamında, 60 ülkede yer alan 20.000 okula 40.000 KidSmart Okul Öncesi Eğitim Programı Ünitesi bağışlandı. Uygulama, 2000 yılında Avrupa’daki dokuz ülkede kullanıma sunuldu, bu sayı dört yıl içinde 23’e ulaştı. KidSmart programı kapsamında, 100.000 öğretmen eğitildi. IBM, programa 1998 yılından bu yana 106 milyon doların üzerinde yatırım yaptı. Bilgisayarın okul öncesi eğitimle bütünleştirilmesini, öğretim ve öğrenim planlamasının ayrılmaz bir parçası olmasını amaçlayan ünitenin yaygınlaştırılması, özellikle yoksul yörelerdeki okullarda kurulması hedefleniyor. Program kapsamında küçük çocukları eğitirken bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanacak öğretmen ve ailelerin yararlanabileceği çok dilli bir web sitesi de tasarlandı. www.kidsmartearlylearning.org