Mobil 31 EKİM 2011 / 11:33

25 bin Windows’lu Nokia bedava dağıtılacak

25 bin Windows’lu Nokia bedava dağıtılacak

Microsoft ve Nokia geliştiricileri yanına çekebilmek için bedava telefon dağıtacağını açıkladı.



Apple ve Android telefonların piyasadaki hakimiyetini kırmayı hedefleyen, mobil pazarda son dönemde arayış içinde olan yazılım devi Microsoft ile Nokia, geçtiğimiz günlerde ilk Windows işletim sistemine sahip telefonlarını tanıttı.

Londra’da devam eden Nokia World konferansında iki şirketin ortak açıklamasına göre, 25 bin Nokia Lumia 800 Windows telefon geliştiricilere dağıtılacak. Böylece yeni işletim sisteminin geliştirilmesi, geliştiriciler için bir bağlılık yaratması hedefleniyor.

Görünen o ki Microsoft ve Nokia mobil cihazlarda en önemli noktanın yazılım olduğu konusunda hemfikir. Eğer iki dev de aynı istikrarla yatırımlarını sürdürür ve verdikleri önemi değiştirmezlerse pazar payında orta vadede agresif bir büyüme beklenebilir.

1.4 GHz işlemci barındırdığı belirtilen Lumia 800, 3.7 inç AMOLED çoklu-dokunmatik ekrana sahip. N9 gibi polikarbonat kasaya sahip olan Lumia 800, 16GB dahili depolama alanına ek olarak, 25GB büyüklüğünde SkyDrive ‘bulut’ depolama alanıyla geliyor. Arka kamera çözünürlüğü 8MP, HD video çekimi yapıyor ve mercek aksamı Carl Zeiss markasını taşıyor.