Mobil 16 EYLÜL 2011 / 13:53

23 iPad satılırken sadece bir Playbook satıldı

Her Playbook satışında 23 iPad satıldı

Research in Motion (RIM) zor günler geçiriyor. İkinci çeyrek raporunda kârın yüzde 47 azaldığı ve Blackberry ile Playbook satışlarının tahminlerin altında kaldığı açıklandı.Akıllı telefonun hayatımıza girmesini sağlayan en önemli şirketlerden biri olan RIM, zor zamanlar geçiriyor. Şirketin gelirleri yüzde 15 gerileyerek 4.2 milyar dolar olarak gerçekleşirken elde edilen kârın da 419 milyon dolarda kaldığı açıklandı.

Uzmanlar bu dönemde şirketin 12 milyon adet Blackberry telefon satması gerektiğini öngörüyordu ancak bu rakama ulaşılamadı. Ayrıca belki de en çarpıcı rakamlardan biri de iPad karşısında RIM’in tableti Playbook’un pek başarılı olamaması. İkinci çeyrekte 200 bin Playbook satışı gerçekleşti. Bu demek oluyor ki her Playbook satışı sırasında 23 adet iPad satışı gerçekleşti. Şirket hisselerinde yüzde 18’lik değer kaybı yaşandı.

RIM geleceğinin yeni çıkaracağı QNX işletim sistemine sahip yeni Blacberry’lerin kaderine bağlı olduğu düşünülüyor. RIM daha önce, bu işletim sistemine sahip ürünlerini 2012 başında piyasaya sunacağını açıklamıştı. RIM CEO’su Mike Lazaridis, üçüncü çeyrekte bu olmusuz tabloyu değiştireceklerine inandığını ifade etti.

Wall Street Journal'da da RIM'in HP gibi tablet üretiminden vazgeçebileceği ya da önemli oranda fiyat kırabileceği ile ilgili bir makale yer aldı. Zira HP'nin TouchPad tabletleri 99 dolara gerilediğinde önemli bir satış rakamı elde etmişti. Şu anda Playbook'lar -kendisinden daha büyük ekranlı iPad 2'ler ile aynı- 499 dolara satılıyor.

Daha önce ülkemizi ziyaret eden RIM EMEA Geliştirici İişikileri Takım Lideri Sanyu Kiruluta ile gerçekleştirdiğimiz röportajı ve Playbook incelemesine http://www.btnet.com.tr/30098-sanyu-kiruluta-roportaji-isiginda-blackberry-playbook-incelemesi.html adresinden ulaşabilirsiniz.