Mobil 26 ARALIK 2012 / 18:20

2012'nin en popüler iOS ve Android uygulamaları

2012'nin en popüler mobil uygulamaları

2012 yılını geride bırakmamıza 1 hafta kala, yıl içerisinde Apple ve Android kullanıcılarının en fazla tercih ettiği uygulamaları sizin için derledik.Mobil cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte gelişen mobil uygulama sektörü bir yılı geride bıraktı. 2012 yılında iTunes 1 milyar uygulama sayısını geçerken, Android ekosistemindeki uygulama sayısı 700 bine ulaştı.

Yılın en dikkat çeken uygulamaları arasında Google Maps öne çıkarken, görsel tasarım uygulamaları da kullanıcıların en çok tercih ettiği uygulamalar oldu.Üstteki görsele tıklayın, listemize başlayalım.
Google Maps

Apple, iOS 6 işletim sistemine geçmesiyle birlikte, kendi harita sistemini devreye sokmuştu. Sonuç beklendiği gibi olmadı ve Google Maps geçtiğimiz günlerde iOS kullanıcılarının hizmetine tekrar sunuldu. Akıllı telefon kullanıcılarının vazgeçemediği uygulamaların başında gelen Google Maps, 2012 yılının en iyi uygulamaları arasındaki yerini aldı.

Camera Awesome

iTunes üzerinden ücretsiz olarak indirilebilen uygulama sayesinde kullanıcılar profesyonel sanatçıların yaptığı birçok eylemi akıllı telefonları üzerinden gerçekleştirebiliyorlar. Kullanıcılar çektikleri  fotoğraflara “Awesomeize” düğmesiyle yeni bir boyut katarken, yakınlaştırma yapıldığında fotoğraf üzerinde oluşan gürültü en az seviyeye indirebiliyor.

Uygulamaya bu adres üzerinden ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

Slices for Twitter

Göz yormayan arayüzü, takip edilen kişileri gruplamaya olanak vermesi ve sade tasarımıyla 2012 yılında hem Android hem de iOS kullanıcılarının en çok tercih ettiği uygulamalar arasında yer alan Slices for Twitter, kullanıcılara son girişlerinden itibaren kaç tweet attıklarını görebilme olanağı tanıyor.

Uygulamayı Google Play ve iTunes üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Flipboard

Kullanıcılara Facebook, Twitter gibi sosyal medya içeriklerini dergi formatında okuma imkânı tanıyan Flipboard 2012 yılının en çok tercih edilen uygulamaları arasında yer aldı. İnternet üzerindeki her türlü içeriği bir araya toplayıp, dergi haline getiren yapısı ve rss beslemeleriyle öne çıkan uygulama Android ve iOS kullanıcılarına ücretsiz olarak sunuluyor.

Uygulamayı Google Play ve iTunes üzerinden indirebilirsiniz.

Khan Academy

Salman Khan tarafından geliştirilen eğitim uygulaması "Khan Academy" sahip olduğu binlerce kaliteli eğitim videosuyla birçok öğrencinin işini kolaylaştırdı. Birçok branşta üniversite seviyesine kadar eğitim videosu barındıran site, 2012 yılının en başarılı uygulamaları arasında yerini aldı.

Uygulamayı Google Play ve iTunes üzerinden indirebilirsiniz.

Songza

Pandora ve Spotify gibi kullanıcılarına yeni müzisyenler ve gruplar keşfedebilmenin yanı sıra birçok farklı duruma göre liste hazırlayabilme olanağı sunan müzik uygulaması Songza, 2012 yılının en çok tercih edilen müzik uygulamalarından biri oldu. Basit arayüzü ve geniş arşiviyle dikkat çeken site, akıllı telefon kullanıcılarına ücretsiz olarak hizmet veriyor.

Uygulamayı Google Play ve iTunes üzerinden indirebilirsiniz.

Brewster Adress Book
Kullanıcılarına bağlantı listelerini kontrol altına alma imkânı sunan "Brewster Adress Book", 2012 yılının en başarılı uygulamaları arasında yerini aldı. Kullanıcılarını, gittikçe çoğalan sosyal medya siteleri arasında kaybolmaktan kurtaran uygulama, ücretsiz olarak indirilebiliyor.
Sadece iOS kullanıcılarına hizmet veren uygulamayı iTunes üzerinden indirebilirsiniz.

Next Draft

Sadece iOS cihaz kullanıcıları için geliştirilen "Next Draft" uygulaması, 2012'nin en çok tercih edilen uygulamalarından biri oldu. Gün içerisinde çıkan haberleri listeleyen uygulama, kullanıcılarına sunduğu seçeneklerle, tercih edilen haberlerden liste yapılmasına olanak sağlıyor.

Uygulamayı iTunes üzerinden indirebilirsiniz.

Action Movie FX

iPhone kullanıcıları için gelen bu uygulamada, kullanıcılar çektikleri videolara Star Trek, Lost, Super 8 gibi filmlerdeki efektleri ekleyebiliyorlar. Android cihazlarda bulunmayan uygulama iDevices üzerinden çalışıyor.

Uygulamayı iTunes üzerinden indirebilirsiniz.

Atlas by Collins

Kullanıcılarına uydu haritalar, fiziksel, politik, çevresel, popülasyon haritaları ve teknolojik haritalar sunan Atlas by Collins, 2012 yılının en iyi uygulamaları arasında yer aldı. Bölgesel dağılımlar ve 200 binden fazla veriye sahip uygulama 6.99 dolar fiyatla indirilebiliyor.
Android sürümü bulunmayan uygulamayı iTunes üzerinden indirebilirsiniz.

Crackle-Movies & TV
Sony tarafından geliştirilen video uygulaması, 2012 uygulamaları arasında en iyi programlamaya sahip uygulamalardan bir tanesi oldu. Netflix ve Hulu'ya göre oldukça sade bir arayüze sahip uygulama,  hem Android hem de iOS kullanıcıları tarafından indirilebiliyor.

Uygulamayı Google Play ve iTunes üzerinden indirebilirsiniz.Vyclone

Kullanıcılarına oldukça kapsamlı video kayıt ve düzenleme imkânı veren Vyclone, ses kayıtları üzerinde işlem yapmayı da kolaylaştırıyor. iOS cihazlar için ücretsiz olarak gelen uygulama, 2012 yılının en verimli uygulamaları arasındaki yerini aldı.

Uygulamayı iTunes üzerinden indirebilirsiniz.

Stitcher Radio

Hem Android hem de iOS cihazlara indirilebilen radyo uygulaması "Stitcher Radio" 2012'nin en başarılı radyo uygulamalarından biri oldu. Birçok frekansa sahip olan radyo, kullanıcılarına ses kaydı yapabilme olanağı da sunuyor.

Uygulamayı Google Play ve iTunes üzerinden indirebilirsiniz.

Pocket
Android ve iOS kullanıcıları için geliştirilen uygulama, kullanışlı yapısıyla dikkat çekiyor. 2012 yılının en verimli uygulamalarından biri olan "Pocket" kullanıcılarına aceleleri varken gördükleri haber, yazı, video gibi içerikleri saklayarak daha sonra görüntüleme imkânı sunuyor.

Uygulama Google Play ve iTunes üzerinden 0.99 dolara indirilebiliyor.

Zinio

Gelismis bir e-okuyucu uygulaması olan Zinio, 2012 yılında kendi sınıfının en çok tercih edilen uygulamaları arasında yer aldı. Görsel olarak oldukça başarılı olan uygulama, dergileri okurken sayfaları, gerçek sayfa gibi çeviriyor.

Uygulamayı Google Play ve iTunes üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

YORUMLAR
Mustafa 27 ARALIK 2012 / 12:57 0 0
EVERNOTE uygulaması unutulmuş olmalı. Bence en mükemmel not uygulaması...
Yücel 26 ARALIK 2012 / 19:26 0 0
Bu uygulama ülkemizde kullanılamıyormuş. neden haberi burda ki o zaman?
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun