Mobil 01 TEMMUZ 2010 / 14:55

2 milyar yaşında fosil bulundu

Dünya üzerinde bilinen en eski çok hücreli yaşam formuna rastlandığı düşünülüyor.

Dünya üzerinde bilinen en eski çok hücreli yaşam formuna rastlandığı düşünülüyor.


Yeni keşfedilen 2,1 milyar yaşındaki fosil organizmaların bilinen en eski karmaşık yani çok hücreli yaşam örnekleri olabileceği düşünülüyor. Fosiller birkaç tek hücreli organizmandan oluşan çok hücreli bir koloni ya da hayvan öncesi olarak tanımlanıyor.

Her ne olursa olsun buluş evrimin ilk safhası ve dünya atmosferindeki değişimler hakkında farklı bilgiler verebilir. Paleobiolog (eski dönemlerdeki biyolojiyi araştıran) Abderrazak El Albani konuyla ilgili, "oksijen ve çok hücreli canlılar arasında doğrudan bağlantı bulunuyor. Bu sebeple bulunan fosiller üzerinden atmosferin o zamanki halini analiz edebilmemiz mümkün olabilir" dedi.

Bulunan fosillere henüz bir isim verilmedi. Gabon'da bulunan fosiller, çok hücreli yaşama neden evrim gerçekleştiği sorusuna yanıt verebilir. Bilim insanları evrimin ne zaman başladığını da bulmayı hedefliyor.

Tel Aviv Üniversitesi'nden Eshel Ben-Jacob da çok hücreli canlıya evrimin gerçekleşmesiyle ilgili, "Bakteriler stres altındayken, gruplaşmaya daha meyilli oluyor. Bu sebepten de daha karmaşık bir yaşam formuna geçmeye ihtiyaç duyuyorlar" dedi. Bugüne kadar tüm dünya üzerindeki tüm yaşam formları değişime uğradı diyen Ben-Jacob, "Çok hücreye geçen tüm canlılar bir yerlerde evrildi ancak hepsinin fosili elimizde bulunmuyor" diyerek gelişmeyi yorumladı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun