Mobil 05 OCAK 2012 / 15:12

1,4 milyon Hintli ucuz yerli tabletin peşine düştü

1,4 milyon Hintli ucuz yerli tabletin peşine düştü

Hindistan'ın 50 doların altına satacağı Aakash tablet için ön talep miktarı 2 haftada 1,4 milyona dayandı.

Hindistan'ın 50 doların altında satışa sunmaya hazırlandığı Aakash tabletin ön talepleri sadece 2 hafta içinde 1,4 milyona ulaştı. Ön taleplerde tabletin ücretini ödemek zorunlu olmadığı için ürün çıktığında gerçek satışın görünen bu talebin altında kalması olası, ama yine de ucuz bir tablet için ilgi gösterenlerin sayısı dikkat çekici.

Uzun zamandır beklenen tabletten 30 bin adetlik bir parti Aralık ayı sonlarında piyasaya sürüldüğünde çevrimiçi sipariş sistemi öyle yoğun bir trafik almıştı ki, Hindistan hükümeti bir siber saldırıyla karşı karşıya kaldığını düşünmüştü. Hintliler yerli ucuz tabletlerini işte böylesine büyük bir merakla bekliyorlar.

Tabletlerin tüketiciye ulaşmasındaki en büyük sorun ise üretim bandında yaşanıyor. Hindistan her ne kadar tablet başına 10 dolarlık maliyet  hedefine ulaşamamış olsa da en azından öğrenciler için fiyatı 35 dolara kadar çekmeyi başardı. Ama ülke bu kez talep edilen milyonlarca tableti üretecek tesis bulmakta zorlanıyor. Üretici Datawind'in Cochin, Noida ve Hyderabad'da açacağı yeni fabrikalar bu duruma çare olarak düşünülse de, tabletin yaygınlaşması geciktikçe ürünün rakiplerinden gelen baskı da artıyor.

İşin ilginci, bu baskıyı yaratan şirketlerden biri de Aakash'ı üreten Datawind'in ta kendisi. Datawind Hindistan'da UbiSlate 7+ adıyla satmayı planladığı tablette Aakash'ın366 MHz'lik işlemcisi yerine 700MHz Arm Cortex A8 işlemci, daha büyük bir batarya, daha yeni Android sürümü ve GPRS iletişim özelliği ekleyerek rekabet oluşturmayı amaçlıyor.

Tabletin hedeflenen amaçlara ulaşıp ulaşmayacağını önümüzdeki aylarda göreceğiz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun