Mobil 08 AĞUSTOS 2011 / 14:06

'Kayıp çocuklara' özel iPhone uygulaması üretildi

FBI’ın ürettiği uygulamayla kaybolan çocukların eşkâlleri sadece birkaç tıkla yetkililere ulaştırılabiliyor. Böylece bilgiler, çocuk en son nerede görüldüyse hızla müdahale edilebilmesi için teşkilat içinde dağıtılabiliyor.Ebeveynlerin en büyük kabusları büyük ihtimalle çocuklarını kaybetmektir. Bir anda gözden kaybolabilen çocukların en son nerede görüldükleri, eşkâllerini kısa sürede yetkililere bildirmek hayati önem taşıyor.

Bahsettiğimiz hayati önem üzerine bedava bir yazılım ortaya çıkaran FBI, çocuklarınızın bilgilerini ve fotoğraflarını ihtiyaç halinde kullanmak üzere depolamayı teklif ediyor. Çocuğunuz kaybolduğunda doğrudan yetkililere göndermenizi sağlayan “Child ID” uygulaması, kısa sürede harekte geçilmesini hedefliyor.

Elbette burada şu sorular aklımıza geliyor: Bunca ‘kişisel mahremiyet’ tartışması arasında neden çocuklarımızın kişisel bilgi ve fotoğraflarını akıllı telefonumuzda depolayalım? Ayrıca neden FBI’da çocuklarımızın birer kaydı bulunsun ki?

FBI yetkilileri bu konuda oldukça ısrarlı ve net görünüyor. Kişisel bilgilerin kişinin izni dışında asla kullanılamayacağını belirten yetkililer, bu bilgilerin çalınma olasılığının da olmadığını dile getiriyor. Son dönemde veri sızıntılarının önüne bir türlü geçemeyen FBI’ın bu kadar kesin bir dille konuşması da oldukça ironik.

İlerleyen zamanda ülkemizde de benzer uygulamalarla çocukların güvenliği konusunda olumlu adımlar atılabilir. Ancak toplanan verilerin muhafaza edilmesi ve kişisel çıkarlar için kullanılmaması en önemli handikap olarak görünüyor.

Uygulamanın iTunes adresi için http://itunes.apple.com/us/app/fbi-child-id/id446158585?ls=1&mt=8# bağlantısını kullanabilirsiniz.