Mobil 08 EYLÜL 2010 / 14:37

'Bizim kadar başkalarının da suçu var'

Dört aydır süren araştırmaların sonucunda BP, sızıntının sebebini ilginç şekilde açıkladı.

Dört aydır süren araştırmaların sonucunda BP, sızıntının sebebini ilginç şekilde açıkladı.


Meksika Körfezi'ndeki büyük felaketten beş ay sonra BP, patlamanın sebebi araştırıldığı çalışmayı tamamladı. BP hazırladığı raporda kendisine suç bulduğu kadar Halliburton ve Transocean gibi diğer şirketleri de suçluyor.

Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en büyük çevre felaketi 11 kişinin ölümü ve 17 kişinin yaralanmasıyla patlak vermişti. Yaklaşık 5 milyon varil petrolün aktığı körfezin geri dönülemez çevresel sorunu da hala çözüm bekliyor.

BP yaşananlarla ilgili kendisi kadar diğer şirketlerin de suçlu olduğunu belirttiği bir açıklama yayınladı. Açıklamada büyük trajediye, karmaşık ve birbirine bağlı mekanik hata, insan kararları, mühendis tasarımı, operasyonel birliktelik ve takımın kesiştiği noktaların sebep olduğu belirtildi.

Ayrıca BP'nin Güvenlik ve Operasyonlar Şefi Mark Bly tarafından 4 ayda hazırlanan raporda, hazırlanan beton katmanlarındaki sorun sebebiyle oluşturulan petrol havuzundan üretim haznesine hidrokarbon sızdırdığı ifade ediliyor. Bu sebeple büyük bir patlama gerçekleştiği, platformun yangın ve gaz sistemlerinin felaketi önleyemediği belirtiliyor.

BP yayınladığı raporla, büyük ekonomik sıkıntılara sebep olan, binlerce canlının etkilendiği patlamayı sadece dökülen kötü beton ve kendisi kadar sorumlu başka şirketlere bağlıyor.

BP'nin hazırladığı rapora http://www.bp.com/genericarticle.do?categoryId=2012968&contentId=7064893 adresinden ulaşabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun