Mobil 24 HAZİRAN 2010 / 07:34

‘İnsanlık yüzyıl içinde yok olacak’

Bu sözlerin sahibi Avustralya'nın saygın bilim insanlarından Profesör Frank Fenner.

Bu sözlerin sahibi Avustralya'nın saygın bilim insanlarından Profesör Frank Fenner.


"Kirliğini artması, ekolojik erozyon, hızla artan nüfus ve dolayısıyla artan aşırı tüketim şimdiden gezegenin geri dönüşüm noktası aşıldı. İnsanlık büyük ihtimalle önümüzdeki yüzyılın tamamını göremeyecek. Burada herhangi bir soru bulunmuyor, sadece bu yoğun bozulma, büyük yıkım kendini ne zaman gösterecek, bu bilinmiyor".

Bu fikir Avustralya'nın en önemli bilim insanlarından Profesör Frank Fenner'e ait. Fenner'in fikirleri biraz abartılı gelebilir, ancak O'nun ne kadar önemli bir bilimi insanı olduğunu hatırlatmak için geçmişine bakmak yeterli olacaktır. Fenner daha önce Avustralya'da çoğu kez ölümle sonuçlanan çiçek hastalığının ortadan kaldırılmasına, Yeni Gine'de sıtmaya sebep olan vahşi tavşan nüfusunun toplanarak miksomatoz mikrobunun ortadan kaldırılmasında başrol oynadı.

Bugüne kadar 22 kitabı bulunan Fenner hala araştırmalarına devam ediyor. Ünlü bilim insanı önümüzdeki günlerde Avustralya Bilim Akademisi'nin "Sağlıklı iklim, gezegen ve insanlık" hakkında düzenleyeceği sempozyumun açılış konuşmasını yapacak.

"Henüz iklim değişikliğinin başındayız ancak şimdiden etkileri çok fazla görülüyor. Aborjinler bilim ve sanayi üretimi olmadan, karbon üretimi ve küresel ısınma yaşamadan 40 bin ya da 50 bin yıl yaşayabildiler. Ancak dünya insanların verdiği zararı kaldıramıyor. İnsanlar da bu sebepten, ortadan kaybolan tüm türler gibi yok olacaklardır" diyen Fenner, gelecek için hiç umutlu olmadığını belirtti.

Profesör Frank Fenner gibi düşünen başka bilim insanları da var. Meslektaşı Profesör Stephen Boyden da Fenner'in haklı olabileceğini ancak insanlığın gayret ederek doğayı geri kazanabileceğine olan umudunun bitmediğini söyledi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun