Mobil 15 HAZİRAN 2009 / 12:08

‘21. Yüzyılın Akıllı Kentleri Platformu' Ankara'da

Proje yönetiminin Interpromedya tarafından üstlenildiği etkinlikte; 21. Yüzyılın akıllı kent uygulamaları da 450 m2 alanda kurulan 3 boyutlu ‘Örnek Kent Uygulama Alanı'nda sergilendi.

Proje yönetiminin Interpromedya tarafından üstlenildiği etkinlikte; 21. Yüzyılın akıllı kent uygulamaları da 450 m2 alanda kurulan 3 boyutlu ‘Örnek Kent Uygulama Alanı'nda sergilendi.


Belediyelere yönelik proje ve hizmetler üreten Sampaş, 24 uzman kuruluşla birlikte düzenlediği ‘21. Yüzyılın Akıllı Kentleri Platformu Sempozyumu'nun üçüncüsünü 15 Haziran 2009'da Ankara Sheraton Hotel & Convention Center'da gerçekleştirdi. İl ve ilçe belediye başkanları ve yerel yöneticilerin katıldığı sempozyumda; gelişmiş teknolojilerle donatılmış yerel yönetim çözümleri ile vatandaşın belediyeye gelmeden istediği yerden tüm hizmetlerden faydalanmasını sağlayan uygulamalar ele alındı. Proje yönetiminin Interpromedya tarafından üstlenildiği etkinlikte; 21. Yüzyılın akıllı kent uygulamaları da 450 m2 alanda kurulan 3 boyutlu ‘Örnek Kent Uygulama Alanı'nda sergilendi.


Sempozyumda yaptığı konuşmasında dünyanın gelişiminde bilgi teknolojilerinin önemine dikkat çeken Platform Lideri Sampaş Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya ‘Bilginin kaynağından bulunması, derlenmesi ve günlük yaşamın bütün alanlarında kullanılması yaşamsal bir değer kazanmış durumda. Her geçen gün artan yaşam temposunda daha da değerli hale gelen zamanın etkin kullanımı ise teknolojiyle mümkün. Dünyadaki birçok gelişmiş ülke bilişim çağındayken biz de Türkiye olarak her alanda teknoloji çağını yakalamalıyız. ‘Vatandaş Odaklı Hizmet Dönüşümü Stratejisi' belgesiyle Türkiye, kamunun bütün alanlarında bilişim ve iletişim tabanlı işbirliğinin başlaması kararını almıştır. Bu, önemli bir dönüşüm noktasıdır. Kentlerin ve Kentlilerin gereksinimleri her geçen gün nicelik ve nitelik olarak artıyor. Bu ihtiyaçların karşılanmasında teknoloji hayatımızı çok büyük oranda kolaylaştıracak. Bu ihtiyaçları çözüme kavuşturmak 25 firma olarak bir yapı altında birleştik ve ortak çözüm için ‘21.Yüzyılın Akıllı Kentleri Platformu'nu oluşturarak Türkiye'nin hizmetine sunduk. 21. Yüzyılın Akıllı Kentler Platformu'nun sunduğu gelişmiş bilişim çözümleriyle akıllandırılmış kentler, sosyal, kültürel açıdan ve yaşam kalitesiyle gelişecek. Gelişen kentler de Türkiye'yi kalkındıracak' dedi.


Açılış konuşmasının ardından etkinliğin onur konuğu olarak söz alan Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal insan isteklerinin sınırsız ancak imkanların sınırlı olduğu idarecilikte bu sınırsız isteklerin yöneticiler tarafından sınırlı imkanlarla karşılanması gerektiğini belirtti. Köksal, sınırlı imkanların bunu nasıl çözeriz sorusunu doğurduğunu ve bunun da gelişmeyi ve teknolojiyi tetiklediğini ifade ederek sözlerini şu şekilde sürdürdü: ‘ Türkiye bir zihniyet değişimi yaşıyor. Belediyeler eskiden elektrik, yol, su gibi hizmetleri yapmaya çalışırken artık profil değişmiş ve belediye başkanları vatandaşların sosyal, ekonomik hayatına ve güvenlik ihtiyaçlarına da girmeye başlamıştır. Hizmeti yönetebilmek bilgiyi avucunuzun içine almanızı gerektirir. Vatandaşın neyi istediğini, neye önem verdiğini alamazsanız başarılı olamazsınız. Vatandaş odaklı hizmeti ve bu değişimi de akıllı kentlerle kucaklaştırabilirsiniz.'

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun