Kurumsal Sistemler 11 NİSAN 2013 / 09:07

İnovatif olun, Windows XP'lerinizi güncellemeyin!

Hala işletmelerin bir çoğunda Windows'un 2001 yılında çıkan sürümü kullanılıyor. Peki 2014'te desteklenmeyecek olan bu işletim sistemlerini ne yapmalı?Windows XP piyasaya sürüldüğünde Apple'ın ilk iPod'u da karşımıza çıkmıştı. Hatırlayanlar bilir, ilk iPod taşınabilir cihazların gelişimi açısından önemli bir kapı araladı ve zamanla Sony'nin Walkman ile yarattığı etkinin benzerini yakalayarak jenerik marka oldu. Aynı dönemlerde Windows XP de işletim sistemleri arasında böyle bir mihenk taşı haline geliyordu.

İşletmeler, XP'ye hızla adapte olurken, bu verimli işletim sistemini 2013'te hâlâ kullanıldığını görmek mümkün. Hem de yapılan araştırmalara göre, yüzde 70 Windows 7 kullanırken, işletmelerin yüzde 28'inin hâlâ Windows XP kullandığı görülüyor. Özellikle KOBİ'lere bakılırsa oranın daha yüksek olacağından kimsenin şüphesi yok. Microsoft'un XP'ye destek verme süresiyse 2014 yılı Nisan ayında, yani tam bir yıl sonra doluyor. Peki, Windows XP kullanan işletmeler ne yapmalı?

Araştırma şirketi Ovum'un analistlerinden Richard Edwards bu konuda şunları söylüyor:

"Onlarca, yüzlerce masaüstü ya da dizüstü bilgisayarları güncellemek, yenilemek önemli bir zaman ve para harcanmasını gerektiriyor. Oysa şirketler BT bütçelerini çok daha inovatif projelere harcayabilirler. Hatta bunu yapmak için 2014'e kadar da beklemelerine gerek yok."

Edwards, Windows XP'nin güncellenmesi yerine BT bütçelerinin daha inovatif ve verimli kullanılması için şirketlere önerilerde bulunuyor:

  • Masaüstü sanallaştırmayı deneyin. Merkezileştirilmiş kontrol ve yönetim altında uygulama sanallaştırma, sanal masaüstü altyapısı (VDI) tercih edilebilir.

  • Windows XP dizüstü bilgisayarları tabletlerle değiştirmeyi düşünün. Özellikle sahada çalışanlar için dizüstü bilgisayarlar çok zorlayıcı oluyor. Ayrıca Windows'un son sürümü göz önüne alındığında tablete dönüşebilen melez çözümler de değerlendirilebilir. Ayrıca bu sayede çalışanların Android ya da iOS tabletlerle şirketteki veri güvenliğini tehlikeye atması, onları için ayrıca bakım çalışmalarına gidilmesi de engellenir.

  • Google Chrome işletim sistemine geçişi değerlendirin. Bulut bilişim günümüzün en önemli kavramlarından biri ve kurumların adaptasyonu hızla gelişiyor. Bu nedenle buluta tabanlı işletim sistemi Chrome'u da işletmeler ciddi bir seçenek olarak düşünebilir. Chrome OS'un henüz Türkiye'de satışa sunulmadığını hatırlatalım.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun