Kurumsal Sistemler 04 NİSAN 2013 / 12:30

Ingenico ve Ölçsan SGK'da biyometriden sorumlu olacak

Ölçsan, Ingenico ve Safran Morpho işbirliğiyle geliştirilen parmaktan alınan biyometri verisine dayalı kimlik doğrulama sistemi “KİM Pozitif”, hastane ve sağlık kuruluşları için biyometrik kimlik dönemine, güvenli ve ekonomik geçiş sağlayacak. Sağlık hizmetlerinde biyometrik kimlik doğrulama çalışmalarında son aşamaya gelindi. Sistem, 1 Eylül 2013 tarihinden itibaren tüm Türkiye’de fiilen uygulanmaya başlayacak. Uygulama kapsamında daha önce belirlenen avuç içi damar izi tanıma sistemine alternatif olarak parmak damar izi tanıma sistemi de kullanılacak.

Uygulama kapsamında tüm özel hastane ve üniversite hastanelerinin 1 Eylül 2013 tarihi öncesinde biyometrik kimlik doğrulama altyapısını tamamlaması gerekiyor. Bu tarihten sonra SGK MEDULA sistemi, biyometrik kimlik doğrulama yapılmayan işlemlere provizyon vermeyecek.

Yazılım ve donanım alanında anahtar teslim çözümler sunan Ölçsan, ödeme sistemleri üreticisi Ingenico Türkiye ve biyometrik okuyucu sistemler üreticisi Morpho ile işbirliğine giderek SGK onaylı parmak biyometri verisi tanıma sistemi “KİM Pozitif”i hayata geçirdi. Cihaz, Ankara Yenimahalle Devlet Hastanesi’nde gerçekleşen başarılı pilot çalışmanın ardından, SGK Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğü’nün onayını aldı.

TC Kimlik kartlarında da uygulanacak

KİM Pozitif, Ingenico firmasının en gelişmiş POS cihazı ile Safran Morpho firmasının en yüksek güvenlik sertifikalarına sahip biyometri sensöründen oluşuyor. KİM Pozitif’in üzerinde yer alan biyometri sensörü, T.C. Kimlik Kartı projesinde de kullanılan birincil sensör olma özelliği taşıyor.

Tamamı Türk mühendislerinden oluşan ekiplerin tasarım ve yazılımlarıyla geliştirilen KİM Pozitif’in ilerleyen günlerde donanım üretiminin de Türkiye’de yapılması planlanıyor.

KİM Pozitif, büyüme çağında oldukları için damar yapısı değişip gelişen ve hatalı/geçersiz doğrulama oluşturma riski olan 12 yaş altı çocuklarda da “özel çocuk ve genç algoritması” ile kullanılabiliyor. Parmak dokusunun canlı olup olmadığını da ayırt edebilen cihaz, böylece her türlü suistimalin önüne geçiyor.

Ek bir lisanslama bedeli gerektirmeyen KİM Pozitif sınırsız sayıda poliklinikte kullanılabiliyor. Ergonomik ve kompakt yapısıyla bankolarda çok az yer kaplayan cihaz, POS ünitesi ile özel hastaneler ve diğer kullanılacağı noktalarda ödeme işlemlerini de yapabilecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun