Kurumsal Hizmetler 21 EYLÜL 2015 / 10:40

Vodafone'dan "Alzheimer Hasta Takip Uygulaması"

“Vodafone Cep Sağlık” platformu kapsamında bellek kaybı sorunuyla mücadele eden Alzheimer hastalarının ve yakınlarının hayatını kolaylaştıracak yeni hizmeti “Alzheimer Hasta Takip Uygulaması’nı" Dünya Alzheimer Günü vesilesiyle tanıttı.“Vodafone Cep Sağlık” kapsamında sunduğu inovatif hizmetlere bir yenisini daha ekledi. Türkiye’de ilk kez bir mobil operatör aracılığıyla sunulan Alzheimer Hasta Takip Uygulaması ile Alzheimer hastası yakınları, herhangi bir ek cihaza ve GPS bağlantısına gerek duymadan hastanın konumunu uzaktan takip edebilecek. Alzheimer Derneği işbirliği ile geliştirilen ve 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü vesilesiyle tanıtılan uygulama, Alzheimer hastalarının ve yakınlarının hayatını önemli ölçüde kolaylaştıracak.

Hastanın akıllı telefonu olsun olmasın yer tayininin sağlanabildiği Alzheimer Hasta Takip Uygulaması, özellikle akıllı telefon penetrasyonunun düşük olduğu ve Alzheimer hastalığının daha sık görüldüğü yaşlı nüfusa ulaşmada büyük avantaj sağlayacak. Vodafone Cep Sağlık uygulamasında geliştirilen bir arayüz ile hasta yakınları, hastalarının lokasyonunu anlık olarak takip edebilecek; uygulama üzerinden belli bir alanı seçerek, hastalarının o lokasyon dışına çıkması halinde alarm gelmesini sağlayabilecek. Kullanıcılar ayrıca, uygulama üzerinden seçecekleri bir zaman diliminde Alzheimer hastası olan yakınlarına ait lokasyon bilgilerini harita üzerinde görüntüleyebilecek. Böylece hasta yakınları, kaybolma ihtimali için endişelenmeden, hastalarını gönül rahatlığı ile evde yalnız bırakabilecek.

Ender Buruk: “Alzheimer hastalarının günlük hayata dâhil olmalarına yardımcı oluyoruz”

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk, şunları söyledi: “Günümüzde sıkça rastlanan Alzheimer hastalığının hasta ve yakınlarının hayatlarını ne kadar zorlaştırdığının farkındayız. Alzheimer hastaları günlük hayatlarında kaybolma risklerinden dolayı evlerinden çıkıp hayata kolaylıkla karışamıyor. Buradan yola çıkarak, Alzheimer hastalarının ve yakınlarının hayatlarını kolaylaştırmak hedefiyle Vodafone Cep Sağlık bünyesinde hayata geçirdiğimiz Alzheimer Hasta Takip Uygulaması sayesinde, Alzheimer hastalarının günlük hayata dâhil olabilmesini, hasta yakınlarının da onların sokağa çıkması veya evde kalmasından endişe duymamasını sağlamayı amaçlıyoruz. Türkiye’de ilk kez bir mobil operatör aracılığıyla sunulan bu uygulama ile sağlıkta dijitalleşme yönünde bir adım daha atarak, Alzheimer hastalarının kaybolma riskini azaltmak amacıyla önemli bir çözüm.”

 Türkiye’de 300 binin üzerinde Alzheimer hastası bulunuyor

Karakteristik anormal beyin değişiklikleri olarak da bilinen Alzheimer hastalığı beynin düşünme, hafıza ve dil bölümlerini etkiliyor. 65 yaş üstü 100 kişiden 8'inde görülen Alzheimer hastalığı, konuşmayla ilgili zorluk çekme, önemli hafıza kayıpları yaşama, zamanı şaşırma ve tanıdığı yerlerde kaybolma gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Türk Nöroloji Derneği verilerine göre, Türkiye’de 300 binin üzerinde Alzheimer hastası bulunuyor.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun