Kurumsal Hizmetler 27 OCAK 2016 / 16:11

Motion Capture teknolojisi artık liselerde kullanılıyor

Sağlık ve Eğitim Vakfı’na bağlı hizmet veren Üsküdar Amerikan Lisesi, İzmir Amerikan Koleji, Tarsus Amerikan Koleji ve SEV Amerikan Lisesi ile SEV İlköğretim Kurumları, Motion Capture teknolojisini öğrencilerinin hizmetine sundu.

Canlı bir aktörün vücudunun belli noktalarına bağlanan aparatlarla yaptığı hareketleri X,Y,Z koordinatları olarak sayısallaştırarak, bilgisayar ortamına aktaran “Motion Capture” teknolojisini Sağlık ve Eğitim Vakfı’na bağlı hizmet veren okullar öğrencilerinin hizmetine sundu. İlk olarak Üsküdar Amerikan Lisesi’nde kurulan Motion Capture Laboratuvarı, aynı zamanda Türkiye’de bir lisede de ilk kez uygulanıyor. Sinema endüstrisinde, özellikle Hollywood’da popüler hale gelen bu özel teknoloji sayesinde, insan veya her türlü nesnenin hareketi bilgisayara aktarılarak programlanabiliyor.

Motion Capture Laboratuvarı’nda; özellikle Bilişim Teknoloji derslerinde animasyon, dijital hikaye üretmek, fizik alanında laboratuvar deneyleri kurgulamak ve Beden Eğitimi alanında sporcuların hareket analizlerinde uygulamalar yapılıyor. Özellikle animasyon, mühendislik ya da tıp okumayı hedefleyen öğrenciler Motion Capture Laboratuvarı’ndaki çalışmalara yoğun ilgi gösteriyor.

Yüzüklerin Efendisi, Avatar ve Neşeli Ayaklar gibi sinema filmelerinde kullanılan Motion Capture, her ne kadar film endüstrisinde kullanılan bir teknoloji olarak bilinse de; başta mühendislik, tıp, ergonomi ve fizik rehabilitasyon olmak üzere 3D hareket analizi yapılan her alanda kullanılabiliyor. Bir insan ya da nesne, hareketli bir objenin üstüne yerleştirilen sensörler sayesinde, tüm hareketler gerçek ortamdan dijital ortama aktarılarak işlenebiliyor.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun