Kurumsal Gelişim 07 EKİM 2015 / 15:55

Yerli üretim drone Guinness rekoru kırdı

Mobil uygulamalar, artırılmış gerçeklik, interaktif uygulamalar ve insansız hava araçları konularında uzmanlaşmış AROX Bilişim Sistemleri, TUBITAK destekli AR-GE çalışmaları ile Türkiye’nin ilk yerli endüstriyel Drone’unu üretti.Arox, farklı karbon kompozit malzemeleri ve özel pil bileşenleri bir araya getirerek oldukça hafif ve havada uzun süre kalabilen bir Drone geliştirdi. MERLIS markası ile ilk yerli Drone’u üretti. 21 Eylül 2015 tarihinde İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü özel helikopter alanı içerisinde yapılan Guinness Dünya Rekoru denemesi için hedef 100 dakikanın üzerinde Drone ile havada kalmaktı.

MERLIS DRONE ile “ 5 kg’ın altında elektrikli insansız hava aracı ile en uzun havada kalma süresi” başlıklı Guinness Dünya Rekoru kırma denemesi basının ve şahitlerin huzurunda öncelikle Merlis Drone’un ağırlığının 4.824 gr belirlenmesi ile başladı. Merlis Drone ile Arox Bilişim dünya tarihinde bir ilki gerçekleştirerek, 1 saat 51 dakika 51 saniye havada kalarak, bu alandaki dünya rekorunu kırarak tarihe geçti ve Guinness Rekorlar Kitabına girmek için ise Guinness yetkilerinin resmi onayı bekleniyor.

Arox Genel Müdürü Sait Öksüz yaptığı açıklamada, şu anki çalışmalarının, güneş enerjisi ile havada 1 haftadan fazla kalabilen, üzerinde aynı anda gece görüş kameraları, zoom kameralar ve farklı sensörleri taşıyabilen İHA sistemleri geliştirmek üzerine olduğunu paylaştı.