Kurumsal Gelişim 07 OCAK 2015 / 14:50

UXPA Türkiye’de kullanıcı deneyimini geliştirecek

Dünya çapında 55 noktada binlerce üyesiyle kullanıcı deneyimiyle ilgilenen herkesi bir araya getiren UXPA’nın Türkiye birimi kuruldu.Günümüzde hızla önemi artan kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimine, dijital ortamda başarılı olmak isteyen tüm şirketler ihtiyaç duyuyor.

Kullanıcı deneyimi tasarımı ve kullanılabilirlik alanında uzman ya da uzmanlaşmak isteyen kişileri dayanışma ve ortak gelişim perspektifiyle bir araya getiren uluslararası bir birlik olan UXPA, ürün, servis ve yaşam temelinde kullanıcı deneyimini geliştirme amacıyla çalışmalar yürütüyor.

Dünya çapındaki bu topluluğun Türkiye ayağı olan ve toplam 15 kişiden oluşan kurucu ekibiyle UXPA Turkey, şimdiden bünyesinde e-ticaret, telekom, bankacılık gibi sektörün farklı alanlarından kullanıcı deneyimi çalışanlarıyla birlikte, araştırma odaklı dijital ajansların çalışanları, yazılımcılar, analistler, akademisyenler ve öğrencileri bulunduruyor.

Kullanıcı deneyimi hakkında Türkçe kaynaklar üretilecek

UXPA Turkey kurucuları arasında yer alan Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Bilişim Anabilim Dalı Başkanı Kerem Rızvanoğlu, organizasyonun Türkiye’deki amacı ve hedeflerini şu şekilde anlattı:

“UXPA Turkey, Türkiye’de kullanıcı deneyimi alanında çalışan tüm paydaşları bir araya getirerek kullanıcı deneyimi konusunda farkındalığı ve bilgiyi arttırmak isteyen bilgi paylaşımı odaklı bir topluluk, bir platform olacak. Şeffaf ve yardımsever bir atmosfer içinde birlikte öğrenme metodunu merkeze alan etkinlikler ve eğitimler yapmak ve alanla ilgili nitelikli Türkçe başvuru kaynakları üretmek amacıyla çalışmalarına başladı.”

Kullanıcı deneyiminin hem akademik hem de kamu ve özel sektör için önemli bir konu haline geldiğini belirten Rızvanoğlu, “Kullanıcı deneyimi ekosistemi içindeki tüm paydaşlar olarak önce birbirimizle konuşmayı ve paylaşmayı becerebilmek, uzun vadede ortak bir dille yaptığımız işin fark yaratan değerlerini çevremize anlatmak istiyoruz” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun