Kurumsal Gelişim 04 ARALIK 2014 / 12:34

İş ortağı seçmeden önce ihtiyaçları belirlemek gerek

Huawei, “Siber Güvenlik Perspektifleri - Uçtan Uca Siber Güvenliği Sağlamak İçin İş Ortağı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 100 İhtiyaç” başlıklı bir tavsiye raporu yayınladı. 

“Siber Güvenlik Perspektifleri - Uçtan Uca Siber Güvenliği Sağlamak İçin İş Ortağı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 100 İhtiyaç” başlıklı rapor, bu alanda yayınlanmış ilk liste olma özelliği taşıyor.

Huawei, geçtiğimiz yıl yayınladığı bir önceki benzer raporda siber güvenliğin şirketler genelinde uygulanması gereken bir süreç olduğunun altını çizmiş ve bu alandaki standartların küresel olarak belirlenmesi gerektiğine dikkat çekmişti. Yeni rapor, bu alanda daha iyi sonuç almak isteyen şirketlere yönelik 100 ayrı başlık altında toplanmış pratik tavsiyeler içeriyor.Huawei Küresel Siber Güvenlik Yöneticisi John Suffolk, yayınlanan rapora dair şunları söyledi:

“Kamu, düzenleyiciler, endüstri ve tüketiciler, her adımda en başından beri ürünlerin kalitesini ve güvenliğini artırmak için çalışıyorlar. Buna rağmen bilgi teknolojilerinde güvenlik denilen kavram halen gerçek anlamda hayata geçmedi. Yayınladığımız raporda yer alan tavsiyelerin bu alanda yeni bir adım başlatacağına inanıyoruz."

Geçtiğimiz yıl daha fazla ülkenin siber güvenliğin önemini ortaya koyan yaklaşımlar sergilemesi, kurumları, kamuyu ve bireyleri etkileyen güvenlik standartlarının şekillenmesine olumlu yansıdı. Huawei, yayınladığı raporda yer alan ve 11 ana başlık altında toplanmış 100 tavsiye eşliğinde, donanım ve yazılım üreticilerinden servis alan kurumların siber güvenlik bilincini daha da ileri taşımayı hedefliyor. Bu kategoriler arasında strateji yönetişimi ve kontrol, standartlar ve süreçler, kanun ve regülasyonlar, insan kaynakları, araştırma ve geliştirme, doğrulama, üçüncü parti tedarikçi yönetimi, üretim, ürünlerin güvenli aktarımı, hataların tespit edilmesi ve denetim yer alıyor.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun