Kurumsal Gelişim 04 ŞUBAT 2013 / 11:23

Gümrük İdareleri'nin hizmet kalitesi AB’ye uyum süreciyle birlikte artıyor

Gümrük idarelerinin teknolojisi AB’ye uyum sürecinde Sentim ile yenileniyor. Geliştirilen ITMS(Entegre Tarife Yönetim Sistemi) yazılımı ile hizmet kalitesi ve hızı artarken gümrük maliyetlerin de aynı ölçüde azalması bekleniyor. Uluslar arası ticaret hacminde son yıllarda meydana gelen artış gümrüklerin önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Gümrük İşlemlerini geleneksel yöntemlerle sürdüren ülkeler ekonomilerine büyük masraflar yüklemenin yanında uluslararası ticarete de engel teşkil eder duruma geliyor. Sentim tarafından Gümrük İdaresi için geliştirilen ITMS(Entegre Tarife Yönetim Sistemi) tamda bu noktada Türk gümrüklerinin modernizasyonunda yepyeni ve geniş imkânlar sunuyor.

Sentim uzmanları tarafından yapılan süreç analizleri sonucu gerçekleştirilen projeyle Avrupa Birliği normlarına uyumlu, daha modern ve elektronik ortamda da kullanılabilen yeni bir yazılım altyapısı oluşturuldu. Oluşturulan yeni sistem ile tüm gümrüklerin birbiriyle online bağlantı kurulabildiği bir yapı sağlanmış oldu.

İdareye sağladığı kolaylıkların yanı sıra uygulama  ile Türk taşımacıları Avrupa ve EFTA ülkelerindeki gibi elektronik süreç üzerinden taşıma evraklarını oluşturabilir hale geldi. Bu sayede oluşan uzun kuyruklara son verilerek daha rahat bir taşımacılık sağlanması planlanıyor.

Geliştirilen yazılım çözümünün yanı sıra kaçakçılıkla mücadele amacıyla gümrük laboratuvarlarının iş süreçlerinin AB standartlarına uyumluluğunun sağlanması konusunda da süreç yönetimi danışmanlık hizmeti de verilerek kaçakçılığın önüne geçilmesi konusunda da çalışmalar yapıldı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun