Kurumsal Gelişim 17 AĞUSTOS 2015 / 11:20

FSTATS hedef büyütüyor

Escort Teknoloji Grup markalarından biri olan FSTATS, spor karşılaşmalarının ve sporcuların performanslarını sayısal kriterlerde değerlendirecek bir veri sistemi kurmak üzere, yüzde 100 yerli sermaye ile 2003 yılının başlarında kuruldu. FSTATS, spor karşılaşmaları esnasında bir sporcunun ve/veya takımının saha içerisindeki her hareketini sayısal veriye çevirerek ve bu verileri anlık olarak paylaşıyor. Maç grafik operasyonları, maç merkezleri ve futbol takımları için analiz servisleri sağlayan FSTATS, bundan böyle dünyanın en büyük analiz, istatistik ve teknoloji şirketlerinden STATS’ın global bilgisiyle, Türkiye’de iş ortaklarına benzersiz bir deneyim sunacak.

1981 yılında kurulan STATS, dünyada hızla gelişen spor teknolojisi segmentinin lider şirketlerinden biri. STATS, köklü bir bilgi ve içerik şirketi olarak, operasyonları ve spor paket sunumlarıyla dünya genelinde hizmet vermeyi sürdürüyor. Yeni nesil spor istatistik teknolojileriyle; medya şirketleri, yayın kuruluşları, lig yöneticileri, takımlar ve fantezi futbol sağlayıcıları ile işbirliği yapan STATS, anahtar teslim projeleriyle spor ve teknolojinin kesiştiği her noktada kesintisiz olarak çalışıyor. STATS’a bağlı şirketler arasında Prozone, B Sports, Automated Insights, The Sports Network, Sportz Interactive, SportVU gibi alanında lider markalar yer alıyor.

FSTATS’ın kurucusu ve CEO’su Mehmet Selçuk Ergin, FSTATS ile STATS’ın Türkiye’de güçlerini birleştirmesini şu şekilde değerlendirdi; Yerel ve global bazda dünyanın en birleştirici unsurlarından biri de spor karşılaşmaları. Günden güne büyüyen bu devasa endüstri, ciddi bir veri analizi ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Bu segmentte dünyanın lider markalarından STATS ile gerçekleştirdiğimiz işbirliğinin, Türk sporu özelindeki veri analizine gerçek anlamda katkı sağlayacağına inanıyoruz. FSTATS’ın lokal deneyimini STATS’ın global deneyimiyle harmanlamayı bu anlamda çok önemsiyoruz” dedi.

Türkiye’de spor teknolojisi giderek gelişiyor. Türkiye pazarında futbola dair analiz ve istatistiklerde liderliği elinde bulunduran FSTATS, Amerikan Ulusal Basketbol Ligi NBA’nin resmi istatistikçisi STATS’ın da katkılarıyla, 90’dan fazla futbol ligi, Formula 1, NFL, basketbol, voleybol, bisiklet, atletizm, tenis gibi birçok spor dalında, aktif olarak veri paylaşımında bulunabilecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun