Kurumsal Gelişim 05 KASIM 2015 / 14:49

Deloitte Fast 50 sonuçları açıklandı

Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerine Avrupa ve dünyaya açılma fırsatı sunan ve bu yılki sloganı “Güçlü Bağlantılar” olan Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye 2015 Programı’nın sonuçları, düzenlenen ödül töreniyle açıklandı.

Türkiye’de onuncu yılını dolduran programın bu yıl da birincisi Cardtek Payment Processing Services (CordisNetwork) oldu. Son dört yılda yüzde 5515 büyüme kaydederek birinci olan Cardtek Payment Processing Services’ı, yüzde 2126 büyüme ile anttech ve yüzde 1742 büyüme ile 724tikla.com izledi.
 
Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinin yarıştığı programda UK Trade & Investment Teknoloji Özel Ödülü’nü 4play kazandı. Bunun yanı sıra, Büyükler Ligi olarak anılan ve 2014 mali yılı süresince gelirleri 50 milyon Euro ve üzeri olan teknoloji şirketlerinin, son dört yıldaki büyüme hızlarına göre kendi aralarında değerlendirildiği ‘Big Stars’ kategorisinde ise Innova yer aldı. Innova, ayrıca programın düzenlendiği on yıl boyunca Fast 50 listesine girebilme başarısı gösteren tek şirket oldu.
 
Deloitte Türkiye Ortağı ve TMT Lideri Tolga Yaveroğlu, Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye Programı’nın Türkiye’de 10. senesini kutladıklarını ileterek, “Fast 50 içinde yer alan şirketlerin yüzde 40’ının, programa 2006 yılında başladığımızda henüz kurulmadıklarını düşününce, 10 yıllık bir zamanın özellikle teknoloji dünyasında ne kadar uzun bir süre olduğunu anlıyoruz. Fast 50 Programı, marka bilinirliğine ve çalışan motivasyonuna katkıda bulunurken, özellikle sağlam bir finansal yapı oluşturulması, sermayeye erişim, nakit akışının yönetimi ve şirketlerin yatırımcılar nezdinde farkındalıklarının artırılmasına da katkı sağlıyor. Son 10 senede, programımıza dahil olan birçok şirketin girişim sermayesi yatırımı aldığını ya da firmalarını belirli bir ölçeğe getirerek sattıklarını görüyoruz. Türk şirketleri gösterdikleri performansla Türkiye’yi global olarak da başarıyla temsil ediyor. 2014’te Fast 500 EMEA sıralamasında Türkiye, bir önceki seneye göre bir sıra yükselerek listede 36 kazananıyla en fazla firma ile temsil edilen beşinci ülke olarak yerini aldı. Fransa ve İngiltere gibi teknoloji sektörü açısından gelişmiş ülkelerin başı çektiği listede, Türkiye’nin firmalarıyla bu sıralamaya girmesi ve programın Türkiye’nin de bilinirliğine katkıda bulunması gurur verici” dedi.
 
Ödül töreninde konuşan Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı (UKTI) Yüksek Büyüme ve Gelişen Piyasalar Direktörü Daniel King de Türkiye’nin gelişen piyasa ülkeleri arasında teknolojik gelişim açısından önemli bir yere sahip olduğunu belirterek; “Bu yıl 10’uncusu düzenlenen Deloitte Fast 50 etkinliğine katkı sağlamaktan ve sizlerle bir arada olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. UKTI olarak teknolojiye verdiğimiz desteği her geçen gün artırıyoruz. Bu bağlamda, Türk teknoloji firmaları ile de işbirliklerimizi geliştirmek adına çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Birleşik Krallık teknoloji alanında dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri konumunda. Türk teknoloji firmalarını da sunduğumuz pek çok avantajdan yararlanmaya ve karşılıklı yatırımlarımızı artırmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.
 
Bilişim Muhabirleri Derneği Başkanı Musa Savaş ve üyeler Kerem Özdemir, Levent Pekcan, Murat Oktay ve Murat Yıldız’ın katılımıyla düzenlenen panelde ise Türkiye’de bilişim sektörünün gazeteci gözüyle son on yılı değerlendirildi.
 
Yazılım şirketleri ağırlıkta
2015 yılında programda yer alan firmaların yüzde 60’ını yazılım şirketleri oluşturuyor. Diğer firmalar da telekomünikasyon, bilgisayar ve elektronik ekipmanlar, yarı iletken bileşenler ve elektronik ile medya/eğlence alanlarında faaliyet gösteriyorlar.
 
2015 Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye Programı’nda ilk 10’a giren şirketler
Sıra Şirket Büyüme Hızı Sektör
1 Cardtek Payment Processing Services (CordisNetwork) %5515 Yazılım
2 anttech %2126 Yazılım
3 724tikla.com %1742 Internet
4 PayTR %1591 Internet
5 4play %669 Yazılım
6 SMG %441 Yazılım
7 Tekna %376 Yazılım
8 Cardtek Hardware Solutions (CredoWork) %375 Yazılım
9 P.I.Works %369 Telekom / Networking
10 BTT %319 Yazılım
 
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun